Staropolska kuchnia regionalna – Podlasie

Region podlaski, którego stolicą jest Białystok, serwuje swoim mieszkańcom oraz turystom pełen wachlarz kulturowy. Wynika to z faktu, iż tamtejsze tereny zamieszkuje wielu Litwinów, Ukraińców oraz Białorusinów. Wybrali ten obszar jako swój drugi dom już w okresie przesiedleńczym, który nastąpił tuż po II wojnie światowej.

Kluczowym składnikiem kuchni podlaskiej jest ziemniak. To właśnie z jego udziałem tworzy się wiele dań, które stanowią wizytówkę Podlasia. Szczególną popularnością i zainteresowaniem cieszą się baba i kiszka ziemniaczana. Staropolska kuchnia podlaska bogata jest także w składniki, które pozyskuje się z natury. Grzyby i jagody wiodą w tej kwestii prym, jeśli chodzi o ilość propozycji potraw, w których grają pierwsze skrzypce.

Nie można byłoby w tym artykule pominąć wódki żubrówki, którą produkuje się właśnie na Podlasiu. Charakterystycznym elementem trunku jest źdźbło trawy z Puszczy Białowieskiej.

W poniższej publikacji zaprezentujemy Państwu kilka potraw oraz przysmaków, które dumnie reprezentują kuchnię podlaską. Przyjrzyjmy się zatem, co do zaoferowania ma jakże bogato kulturowy region, który jest głównym bohaterem tego wpisu.

Staropolskie dania kuchni podlaskiej – przegląd popularnych dań

Jak już wyżej wspomnieliśmy, staropolska kuchnia podlaska kojarzy się przede wszystkim z bogactwem kulturowym. Miłośnicy wszelkiego rodzaju wyrobów z wykorzystaniem ziemniaka będą mieli zdecydowanie w czym wybierać. Wybór ten do najłatwiejszych nie będzie należał, gdyż ich różnorodność jest ogromna, a smak każdej z propozycji jest – proszę nam wierzyć – wart skosztowania. Kuchnia Podlasia jednak to nie tylko ziemniaki, o czym przekonacie się Państwo sami poniżej.

Ze względu na silny wpływ kuchni kresowej, na Podlasiu przyrządza się wędlinę o nazwie kindziuk. Cieszy się ona popularnością także na Litwie. Jednak to nie jedyny mięsny przysmak, który chętnie serwują podlasianie. Zarówno mieszkańcy tamtejszych terenów, jak i turyści sięgają również po tradycyjną kiełbasę suszoną. Sprawdza się ona idealnie, zarówno jako dodatek do innych dań, jak i samodzielnie, przyrządzona na grillu lub ugotowana w wodzie.

W podlaskiej kuchni często goszczą także bliny. Czym są tajemniczo brzmiące „bliny”? To małe placuszki, wykonywane z wykorzystaniem między innymi mąki pszennej, jajek i kwaśnego mleka z dodatkiem cukru waniliowego. Co ciekawe, niegdyś bliny spożywane były jedynie w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Aktualnie, serwuje się je często podczas festynów i imprez folkowych.

Chleb podlaski to także propozycja, która jest warta skosztowania. Zastanawiacie się Państwo zapewne, czym różni się chleb podlaski od tego, który można zakupić w innych rejonach. Otóż, sekret tkwi w ilości zakwasu dodanego do mikstury, z której formowany jest chleb. Mało tego, przygotowuje się go w ciągu zaledwie jednego dnia, co jest możliwe w przypadku nielicznych wariantów chleba. Chleb ten przypadnie do gustu osobom, które nie tylko pragną się w szybki sposób nasycić, ale także preferują ciemne pieczywo.

Czy jest wśród Państwa osoba, której nie dano jeszcze było spróbować chłodnika litewskiego? Przypuszczamy, że będzie to niezwykle nieliczna grupa. Koncepcja chłodnika litewskiego, a więc zupy z botwinki, narodziła się w Polskich Kresach Wschodnich. Dziś, danie to nie tylko często gości na stołach w domach podlasian, ale także plasuje jedną z wyższych pozycji w kartach wielu restauracji. W okresie letnim, chłodnik litewski, znajduje się także w menu Restauracji Pod Baranem!

Kiszka ziemniaczana to kolejny wariant smakowy charakterystyczny dla staropolskiej kuchni podlaskiej. Choć swoją popularność zyskała także na Białorusi. Kiszkę ziemniaczaną przygotowuje się z jelita wieprzowego i tartych ziemniaków z dodatkiem boczku lub słoniny.

Pod inną formą ziemniaków występują z kolei kołduny z mięsem. Przygotowuje je się z ciasta na bazie tartych surowych ziemniaków, a przed podaniem okrasza skwarkami. Zarówno wygląd, jak i smak kołdunów łudząco przypomina pyzy, które serwuje się w Wielkopolsce. W Restauracji Pod Baranem mogą Państwo skosztować kołduny serwowane z barszczem lub rosołem.

Dwie ostatnie propozycje staropolskiej kuchni regionalnej podlaskiej, które stanowią wizytówkę tamtejszego obszaru i są zdecydowanie warte spróbowania to pierogi pieczone po podlasku i sękacz. Pierogi pieczone po podlasku, wyróżnia przede wszystkim forma podania, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – nie są one gotowane w wodzie, a podsmażane na patelni, aż do uzyskania rumianej skórki ciasta. Nie jest to jednak jedyny rodzaj pierogów, który jada się na Podlasiu. Występują także pierogi z farszem ziemniaczanym. Z kolei sękacz to ciasto pieczone nad ogniem. Do dużych sękaczy, które przygotowuje się na okazje typu wesele, wykorzystuje się nawet do kilkudziesięciu jaj!

Staropolską kuchnię podlaską wyróżnia pełna paleta smaków, która została stworzona w wyniku zamieszkiwania tamtejszych terenów przez wiele kultur. To także raj dla tych z Państwa, którzy lubią kosztować ziemniaka pod każdą postacią. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Opisane powyżej kołduny w wersji z barszczem lub rosołem oraz chłodnik litewski (w okresie letnim) znajdziecie Państwo w naszej karcie dań. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana! Serdecznie zapraszamy!