Staropolska kuchnia Mazowsza

Mazowsze to prawdopodobnie najbardziej zróżnicowany kulinarnie region w całej Polsce. Na jego ukształtowanie miały wpływ nie tylko polskie obszary (przykładowo, Krupie i Kujawy), ale również miejsca poza jego granicami. Wpływy kuchni światowej zakorzeniły się szczególnie w obrębie Warszawy, która reprezentuje nasz tytułowy region. Ponadto, od momentu, w którym to Warszawa została ogłoszona nową stolicą Polski, kuchnia stała się jeszcze bardziej wykwintna. Ponadto, od momentu, w którym ogłoszono Warszawę nową stolicą Polski, standard serwowanej kuchni się poprawił.

Jako iż w kuchni Mazowsza można odnaleźć pełną paletę dań typowej kuchni polski, pierwsze skrzypce grają w głównej mierze: czarnina, pieczone kaczki, kasze, zupa grzybowa, żur, a także – duma Warszawy – flaczki po warszawsku. Staropolska kuchnia Mazowsza opierała się przede wszystkim na kuchni ludowej. Z kolei, jak już wspomnieliśmy powyżej, stolica regionu czerpała pełnymi garściami z kuchni zagranicznej, serwując jasiotra w śmietanie czy bliny z kawiorem.

Tradycyjne dania kuchni Mazowsza

Potraw charakterystycznych dla regionu Mazowsza nie sposób wymienić w jednym artykule. Z tego względu, skupimy się na tych, które najtrafniej oddają smak typowej kuchni staropolskiej tamtejszego regionu. Cały obszar znajdujący się w północno-wschodniej części Polski, obfituje w zupy takie jak żur, rosół staropolski czy krupnik z kaszy jaglanej. Każda z zaproponowanych zup jest nam, Polakom co prawda znana, lecz zasmakowanie ich właśnie na Mazowszu dostarcza szczególnych doznań smakowych. Jesteśmy przekonani, że ten smak zapamiętacie na długo!

W centralnej Polsce na stołach często goszczą także potrawy rybne. Najczęściej jest to pasztet z karpia, raki po warszawsku czy szczupak w maśle. Dla miłośników ryb w każdej postaci, jak również dla osób, które na co dzień preferują mięso drobiowe czy wołowe, te dania są warte rozważenia podczas podróży w tamtejsze strony. Delikatne mięso ryb w połączeniu z różnorodną kompozycją dodatków zyskują coraz większą rzeszę zwolenników.

W wykwintnych restauracjach położonych na terenach regionu Mazowsza można skosztować potraw kuchni staropolskiej takich jak kuropatwy, przepiórki, bażanty czy comber z dzika po kurpiowsku. Wytworne dania uzupełniane są także o te, które nie naruszą w dużym stopniu domowego budżetu, a są nimi jajecznica mazowiecka z dodatkiem mielonego mięsa oraz staropolski bigos. Równie często wśród pozycji karty można napotkać także rejbak z Ostrołęki, czyli babkę ziemniaczaną, której towarzyszy gotowana wieprzowina.

Staropolska kuchnia regionu Mazowsza nie mogłaby obyć się także bez potraw jarskich, które to reprezentuje baba ziemniaczana po siedlecku oraz kiszka ziemniaczana znad Liwca. Mało tego, region Mazowsza obfituje również w pierogi i grzyby, które wykorzystywane są do wielu dań i występują pod wieloma postaciami. Ten obszar kuchni Mazowsza ma odzwierciedlenie w większości regionów Polski – w końcu, kto nie lubi pierogów?

Mało tego, Mazowsze może poszczycić się ponadto bogatą ofertą napojów. Kwas chlebowy i kwas buraczany oraz kompot ze świeżych owoców były niegdyś nie lada przysmakami na tym obszarze. Nie inaczej było piwo kozicowe, które wzbogacano miodem i suszonymi jagodami jałowca.

Staropolską kuchnię Mazowsza wyróżnia pełna paleta smaków, na którą miały wpływ zarówno polskie regiony, jak i te znajdujące się poza jej granicami. Trafi ona w gust szczególnie tych z Państwa, którzy lubią kosztować dań mięsnych w różnorodnych postaciach, jak i są zwolennikami potraw na bazie lub jedynie wzbogaconych grzybami. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Opisane powyżej pierogi w wersji mięsnej i owocowej, żur oraz rosół znajdziecie Państwo w naszej karcie dań. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana! Serdecznie zapraszamy!