Kuchnia staropolska regionalna – podhalańska

Niegdyś, Podhale było jednym z najmniej zamożnych regionów w Polsce. Sytuacja materialna mieszkańców miała ogromny wpływ na kształtowanie się kultury i kuchni tamtejszego obszaru. Dodatkowo, sprzyjającym czynnikiem nie było z pewnością położenie regionu i jego surowy, nizinny klimat. Z tego względu, populacja sięgała w głównej mierze po proste, a treściwe dania. Najczęściej na talerzu można było spotkać ziemniaki, kasze i kapustę.

Większość dań, które były serwowane lata temu, można skosztować po dziś dzień. Przykładowo, najpopularniejsza dla tego regionu zupa kwaśnica. W pierwotnej wersji składała się w głównej mierze z wody, kwaszonej kapusty i ziemniaków. Występuje jednak także drugi wariant, który został wzbogacony o baraninę lub wędzone żeberka. Tą „bogatszą” opcję jada się jednak zdecydowanie rzadziej.

Oscypek
Źródło: pyszne.pl

Kuchnia podhala obfituje także w wyroby z użyciem owczego mleka, mięsa baraniego i jagnięcego. Wynika to z hodowli owiec, którą trudnią się tamtejsi mieszkańcy od wielu lat. Owcze mleko znajduje swoje szerokie zastosowanie w podhalańskich serach, takich jak bundz i oscypek. One z kolei spisują się rewelacyjnie jako jeden ze składowych elementów past do chleba. Regionalne sery często dodawane są także do nadzienia ciast bądź pierogów. W wyniku wytwarzania sera powstaje serwatka, na bazie której mieszkańcy przygotowali zupy (przykładowo, zuwkę z białym serem) bądź komponowali z niej gaszący pragnienie napój – żentycę.

Baranina pieczona czy korpiele z flakami to potrawy, które także od wielu lat są chętnie przygotowane w domach podhalan. Sekretem idealnie przygotowanej baraniny jest podobno jej zapeklowanie w oliwie z dodatkiem czosnku, majeranku, liścia laurowego, wegety, soli i pieprzu. Następnego dnia należy obsmażyć mięso na patelni. Wzbogacając ją o startą na tarce marchew, pietruszkę, seler, pokrojoną w kostkę cebulę i przyprawy do smaku.

W formie deseru kuchnia podhala proponuje tak zwane bombolki. Czym są tajemniczo brzmiące „bombolki”? To pieczone kluski, które uzyskuje się z drożdży. Aby podkreślić smak, bombolki są polewane miodem i masłem.

Bombolki z miodem
Źródło: delektujemy.pl

Oprócz wyżej wymienionych bombolków, żyntycy czy kwaśnicy, które zakorzeniły się w świadomości mieszkańców tamtejszego regionu przed laty i przetrwały do obecnej chwili, funkcjonują jeszcze inne dania warte skosztowania. Kuchnia Podhalańska obfituje w wiele różnorodnych smaków i dań, które stanowią prawdziwą ucztę dla naszych kubków smakowych. Niemniej jednak, nie sposób wymienić i opisach ich wszystkich. Szczególnie utkwiła w naszej pamięci bryjka. To staropolskie danie kuchni podhalańskiej otrzymuje się z mąki gotowanej w osolonej wodzie, z dodatkiem słoniny lub masła. Przysmak kuchni podhalańskiej można wzbogacić o maślankę bądź mleko, które podaje się podczas gotowania.

Zapomniane dania staropolskiej kuchni podhalańskiej

Wśród propozycji staropolskiej kuchni podhalańskiej znajdują się również te dania, które wraz z upływem czasu zostały zapomniane przez mieszkańców tamtejszego regionu i są rzadkim gościem na talerzach podhalan. Jednym z nich są hałuski, czyli kluski powstałe z ziemniaków. Serwuje się je z ciepłym mlekiem, skwarkami bądź serami.

Drugim wariantem słodkiego dania, który często gościł na talerzach podhalańczyków, zaraz obok bombolków, są moskole. Owsiane placuszki, choć w kuchni staropolskiej jedno z kultowych dań, one także aktualnie rzadko są serwowane przez panie domu.

Innymi, sporadycznie występującymi obecnie staropolskimi daniami są również fizoły oraz sałaciorka.

Fizoły
Źródło: facetikuchnia.com.pl

Staropolska kuchnia podhalańska, mimo bazowania na prostych składnikach, znalazła wielu zwolenników – nie tylko wśród mieszkańców regionu. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana! Serdecznie zapraszamy!