Kasza gryczana w kuchni – idealny dodatek do dań

Szukasz pomysłu na zdrowy i smaczny obiad? Znudziły Ci się dania z ryżem i ziemniakami? Ugotuj kaszę gryczaną. Wartości odżywcze i jej szerokie zastosowanie w kuchni sprawiły, że nosi miano “królowej kasz”. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wpływa na organizm, a także jakie dania z kaszą gryczaną zjesz w Pod Baranem, czytaj dalej.

Jak powstaje kasza gryczana? Z czego jest produkowana?

Kasza gryczana to niewielkie brązowe ziarenka o trójkątnych bokach. Produkuje się je z nasion gryki.

Gryka to niewysoka roślina dwuliścienna. Osiąga ok. 100 cm, ma cienką łodygę i gładkie liście. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Wtedy ma białe lub różowe kwiaty o intensywnym zapachu. Gryka nie jest zbożem, ale ze względu na wysoką zawartość skrobi w nasionach wykorzystuje się ją tak samo, jak pszenicę czy jęczmień.

W Polsce najwięcej pól uprawnych gryki jest w województwie opolskim i lubelskim.

W sklepach kupisz dwa rodzaje kaszy gryczanej (wyróżnione ze względu na sposób obróbki ziaren podczas produkcji). Są to:

  • kasza gryczana palona (prażona)

  • kasza gryczana niepalona (nieprażona).

Kasza gryczana palona różni się od niepalonej: wyglądem, smakiem i zapachem.

Ziarna kaszy gryczanej palonej są ciemnobrązowe, mają intensywny zapach i wyrazisty smak. Są gorzkawe, a niektórzy nawet twierdzą, że w trakcie ich jedzenia wyczuwają orzechowy posmak. Proces palenia sprawia, że kasza prażona traci właściwości antyoksydacyjne i część witamin.

Z tego względu to kasza gryczana nieprażona jest bardziej wartościowa niż prażona (ma 4 razy więcej polifenoli). Jest też mniej przetworzona, ponieważ w trakcie obróbki podlega tylko suszeniu. Ponadto zielonkawa kasza gryczana niepalona (zwana też białą i jasną) ma delikatniejszy smak w porównaniu do tej palonej.

W sklepach można też kupić kaszę krakowską. To najbardziej rozdrobniona odmiana kaszy gryczanej, przez co przypomina kaszę jęczmienną.

Wiesz już, jakie są rodzaje kaszy gryczanej, z czego jest produkowana, w którym regionie Polski się ją uprawia. Poza tym warto dowiedzieć się, jakie witaminy i składniki mineralne zawiera kasza gryczana. Wartości odżywcze tego produktu spożywczego przedstawiamy w kolejnym fragmencie tekstu.

Co ma w swoim składzie kasza gryczana? Wartości odżywcze “królowej kasz”

Dietetycy zalecają jeść kaszę gryczaną jako wartościowy składnik zdrowej i zróżnicowanej diety. Jest to produkt spożywczy, który dostarcza organizmowi:

  • dobrej jakości, dobrze przyswajalnego białka roślinnego

  • tryptofanu i lizyny, czyli aminokwasów egzogennych, których organizm sam nie wytwarza

  • węglowodanów złożonych

  • błonnika pokarmowego

  • przeciwutleniaczy

  • witamin, tj. witaminy B1, B2, B3 i PP

  • składników mineralnych, tj. potas, żelazo, wapń, magnez i miedź.

Ponadto kasza gryczana zawiera niewielką ilość tłuszczu, bo zaledwie 2 g w 100 g. A czy jest kaloryczna? Nie, szklanka ugotowanej kaszy gryczanej (porcja ok. 140 g) dostarcza tylko 170 kcal, dlatego mogą ją jeść osoby na diecie odchudzającej.

Być może zastanawiasz się też, czy kasza gryczana ma gluten? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, gryka naturalnie nie zawiera tego białka. W związku z tym mogą ją jeść chorzy na celiakię i osoby, które unikają go ze względu na nietolerancję pokarmową.

Brak glutenu w składzie kaszy gryczanej potwierdza znak żywności bezglutenowej na opakowaniu, czyli przekreślony kłos. Tak oznaczony produkt jest bezpieczny i właśnie taki powinny kupić osoby z celiakią i nietolerancją. Ten znak gwarantuje, że w trakcie produkcji kaszy gryczanej zachowano środki ostrożności, aby nie zanieczyścić jej produktami z glutenem.

Wiesz już, że kasza gryczana dostarcza witamin, składników mineralnych i białka. A jak wpływa na organizm? Jesteś ciekawy, co się stanie, gdy będziesz jadł kaszę gryczaną regularnie? Sprawdź.

Czy kasza gryczana jest zdrowa? Jak wpływa na organizm?

Kaszę gryczaną zalicza się do naturalnej żywności funkcjonalnej, która dostarcza składników odżywczych i ma korzystny wpływ na organizm. Co powoduje? Poprawia ona stan zdrowia i zmniejsza ryzyko występowania chorób, co udowodniły badania naukowców.

A co się stanie, gdy będziesz jeść kaszę gryczaną regularnie i przestrzegać zasad zdrowego odżywiania? Poprawi się Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, ponieważ kasza gryczana:

  • reguluje pracę jelit

  • sprzyja odchudzaniu

  • reguluje przemianę materii

  • obniża poziom cholesterolu we krwi

  • odkwasza organizm

  • poprawia odporność organizmu

  • zapobiega nadciśnieniu

  • obniża napięcie nerwowe i poprawia nastrój

  • sprzyja leczeniu niedokrwistości

  • wspiera walkę ze stresem oksydacyjnym, który wywołują wolne rodniki.

W związku z tym odpowiedź na pytanie, czy kasza gryczana jest zdrowa, brzmi: tak, regularnie spożywana ma pozytywny wpływ na organizm.

Jak wykorzystać kaszę gryczaną w kuchni?

Ugotowana kasza gryczana to alternatywa dla ryżu, makaronu czy ziemniaków, a więc wartościowy dodatek do drugiego dania. Najczęściej podaje się ją z mięsem i warzywami, np. gulaszem. W daniach obiadowych świetnie komponuje się z drobiem, wołowiną, wieprzowiną i dziczyzną.

Kasza gryczana może być też samodzielnym daniem. Wystarczy ugotować ją na sypko i dodatkowo przygotować gęsty sos grzybowy na bazie śmietany z podgrzybkami, pieczarkami lub borowikami. Jeśli nie lubisz grzybów, do kaszy zrób skwarki, a w kilka minut prosty obiad będzie gotowy.

Ponadto kasza gryczana sprawdzi się jako składnik pożywnych sałatek, potraw bezmięsnych (np. kotletów) i deserów. Na przykład kaszę gryczaną niepaloną możesz wykorzystać do wypieków, zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych, tj. brownie czy chleb gryczany. Tę kaszę możesz też dodawać do farszów i wypełnień do np. naleśników, pieczonych warzyw, pierogów lub gołąbków.

A jeżeli lubisz dania jednogarnkowe, przygotuj kaszotto. Inspiracją do powstania tego przepisu była potrawa z ryżem, czyli risotto. Oprócz kaszy gryczanej, która jest bazą kaszotto, jego składnikiem może być mięso (pierś z kurczaka lub indyka), warzywa i grzyby.

Wiesz już, jak wykorzystać kaszę gryczaną w swojej kuchni. A czy na pewno wiesz, jak prawidłowo ją ugotować, aby była smaczna i sypka? Jeśli nie, mamy dla Ciebie wskazówkę.

Jedną szklankę kaszy zalej 2 szklankami wody, lekko posól i gotuj przez ok. 15-20 minut na małym ogniu i pod przykryciem. Następnie wstaw rondel do nagrzanego piekarnika na 10 minut, aby kasza „doszła” i wchłonęła całą wodę.

Pamiętaj, że nie wolno gotować kaszy gryczanej w plastikowych woreczkach. Dlaczego? W trakcie gotowania toksyczne składniki obecne w tworzywie sztucznym, np. szkodliwy związek BPA, mogą przenikać do ziaren.

Jakie dania z kaszą gryczaną zjesz w Pod Baranem?

Znamy i cenimy wyjątkowy smak i wartości odżywcze “królowej kasz”, dlatego wprowadziliśmy do menu Pod Baranem dania z kaszą gryczaną. Co proponujemy?

W naszej kuchni wykorzystujemy kaszę gryczaną, żeby przygotować mięsną wersję gołąbków. Podajemy je z aksamitnym i aromatycznym sosem borowikowym.

A skąd pomysł na takie połączenie? Kochamy kuchnię polską i podtrzymujemy rodzime tradycje kulinarne. Polskie gospodynie przygotowywały gołąbki właśnie z kaszą z gryki, dlatego też robimy to danie tak jak one.

Poza gołąbkami w Pod Baranem możesz zamówić kaszę gryczaną jako dodatek do wybranego dania mięsnego. Ten produkt świetnie komponuje się z dziczyzną, np. polędwiczkami z dzika w sosie leśnym. Polecamy sprawdzić to połączenie smaków.

Podsumowując: kasza gryczana to idealny dodatek do dań obiadowych, składnik sałatek i wypieków. Warto ją jeść ze względu na wyjątkowy smak, cenne wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. Mamy nadzieję, że i Ty wprowadzisz “królową kasz” do swojego jadłospisu.