Staropolska Kuchnia Pojezierza Pomorskiego

W obrębie Pojezierza Pomorskiego znajdują się dwa regiony, są to Pomorze i b. Dzięki dostępowi do wód, obszar ten Polski może poszczycić się szerokim spectrum dań z wykorzystaniem ryb. Można je skosztować w wersji smażonej, wędzonej, marynowanej, jak również gotowanej. Ryby to jednak nie jedyny element, który stanowi podstawę tamtejszej kuchni. Szczególne miejsce w sercu Pomorzan zajmowały również ziemniaki oraz chleb. Sięgali także po mięsa, z czego najczęściej serwowano drób i gęsinę.

Na Kaszubach powstała również własna wersja czarniny, do przygotowania której użyto krwi gęsiej. Swoją popularność przed laty zyskała także okrasa ( zmielone mięso gęsie wraz z tłuszczem, doprawiane ziołami). Na szybkie i długie zaspokojenie głodu przyrządzano kaszę ze skwarkami (szpyrkami), zaś owoce suszone (brzad) były nieodłącznym towarzyszem wielu dań i przysmaków. Przykładowo wykorzystuje się je w przygotowaniu kompotów lub dodaje do mięs. Popularna jest ponadto zupa brzadowa.

Charakterystyczne dania kuchni pomorskiej

Kuchnia Pojezierza Pomorskiego oferuje szeroki wachlarz dań i przysmaków, niemniej jednak znana i ceniona jest ona przede wszystkim poprzez pięć potraw. Pierwszą z nich jest brukwianka, czyli zupa z brukwi żółtej na wędzonej gęsinie. Drugim przysmakiem są ruchanki. To rodzaj placka z ciasta chlebowego/drożdżowego, które serwuje się na ciepło. Ciasto powinno być odpowiednio „wyruchane”, a więc dobrze wyrobione – stąd nazwa „ruchanki”. Kolejnym przykładem potrawy kuchni pomorskiej są szadolce i kulanki. Przyrządza się je z masy ziemniaczanej, którą gotuje się w niewielkiej ilości wody. Smakuje się je z mlekiem bądź śmietaną. Zestawienie to zamykają klitundplumen i rynczoki.

Kuchnia pomorska, a kuchnia kaszubska

Kuchnia praktykowana na Pomorzu słynie z wykorzystywania darów przyrody, a więc z tego, co dostępne jest za darmo. Wynika to z faktu, iż wiele lat temu teren ten zamieszkiwany był przez niezamożnych ludzi, którzy starali się czerpać najwięcej z tego, co dostępne bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Z tego względu tamtejsza kuchnia przepełniona jest – jak już wyżej wspomnieliśmy – rybami, grzybami i ziemniakami, których na tamtejszym terytorium było pod dostatkiem i które wykorzystywano w wieloraki sposób. Aktualnie można skosztować tam, przykładowo, tatara z łososia szarego bałtyckiego w towarzystwie frytek ze szprotek – to nowoczesna odsłona staropolskich smaków Pomorza. Miano „kultowej ryby Bałtyku” należy jednak do węgorza, choć na stołach pojawia się dość rzadko ze względu na wysoką cenę. Najlepiej smakuje wędzony na zimno i ciepło i tak też jest tam obecnie podawany.

Jako ciekawostkę dodamy, że niegdyś smakiem mieszkańców Pomorza były wrony łapane jesienią. Dziś godnym zastępcą wrony stał się kurczak z rożna. Coraz częściej wraca się także do dań kuchni regionalnej takich jak na przykład tort ze szprotek. A na przełomie maja i czerwca można skosztować rybę belonę z turkusowymi ośćmi. Brzmi smakowicie, prawda?

Z kolei kuchnia kujawska do kuchni pojezierza pomorskiego wprowadziła zamiłowanie do gęsi, drobiu czy śledzia podawanego z jabłkami. Mało tego, prawdziwym rarytasem stała się sałatka z fasoli, a także kasza manna z jagodami. Popularne w tamtejszej kuchni są ponadto miodowe pierniczki, które mieliśmy okazje degustować i już po pierwszym kęsie podbiły nasze serca!

Poza czerniną z golcami, popularność zyskał śledź po kaszubsku w śmietanie z cebulką i kartoflami w mundurkach oraz plince (placki ziemniaczane z cukrem i cebulką).

Staropolską kuchnię pojezierza pomorskiego wyróżnia pełna paleta smaków, na którą miało wpływ jej położenie. Trafi ona w gust szczególnie tych z Państwa, którzy lubią kosztować dań mięsnych w różnorodnych postaciach, grzybów i ryb. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana! Serdecznie zapraszamy!