Staropolska kuchnia regionalna – Kujawy

Kuchnia kujawska znana jest ze swojego bogactwa smaków i zróżnicowanych propozycji dań. Kujawy zawdzięczają to swojemu położeniu. Region ten bowiem obfituje w lasy, jeziora, a także żyzne ziemie. Główny prym w Kujawach wiodą ryby, grzyby i jagody. Dostęp do świeżych ryb morskich nie jest dla kujawian nie spotyka się z przeszkodą, wszak Pomorze znajduje się nieopodal nich. Ryby w Kujawach można zasmakować nie tylko w tradycyjnej odsłonie, towarzysząc na talerzu ziemniakom czy kaszom, ale stanowią również ważny element wielu sałatek oraz zup.

Na stołach mieszkańców Kujaw częstym gościem są również typowe dla kuchni polskiej warzywa – groch, fasola i kapusta. Mimo ogromnego zamiłowania do warzyw, kujawianie często jadają również mięso pod różną postacią. Królują dania z udziałem takich mięs jak: wieprzowina, wołowina oraz z ptactwa hodowlanego – kur i gęsi.

Zupy w kuchni kujawskiej

W staropolskiej kuchni regionalnej Kujaw nie mogło zabraknąć również zup. Kujawy (tak jak Kurpie, Mazowsze i Wielkopolska) posiadają własny przepis na staropolską zupę – czarninę, przygotowywaną tutaj z krwi gęsiej lub kaczej z dodatkiem suszonych owoców oraz kluseczek ziemniaczanych – golcy. Jakich zup można dodatkowo zasmakować w tamtejszym regionie?

Wśród serwowanych zup można wyróżnić również barszcz biały, krupnik kujawski oraz muske – zupa z siadłego mleka o kwaskowym smaku i aromacie kminku i czosnku. Inną propozycją zupy są zacierki, które można skosztować w dwojakiej formie: zacierka kraszona i na mleku. Zacierka powstaje w wyniku połączenia kluseczek gotowanych z ziemniakami i okraszonych smażoną cebulą.

Równie popularną opcją jest również rosół cielęcy, zupa z rabarbarem, zupa śliwkowa oraz żurek kujawski, który powstaje na bazie aromatycznego wywaru z gotowanej szynki i białej kiełbasy.

Dania główne serwowane na Kujawach

Także i w tej kategorii, region ten ma wiele do zaoferowania. Najczęściej podaje się gołąbki w sosie żurkowym, które wyróżniają się od tych tradycyjnych kwaśnym posmakiem. Kolejną propozycją staropolskiej kuchni regionalnej są klapacze, czyli kujawska wersja placków ziemniaczanych. W tej części Polski można również skosztować pysznej babki ziemniaczanej – znanej w Kujawach pod nazwą „pirzok”.

Jak wspomnieliśmy już powyżej, w Kujawach jada się wiele dań, w których pierwsze skrzypce grają ryby. Dla przykładu, popularnością w tamtejszym obszarze cieszą się między innymi ryba po toruńsku, śledzie po kujawsku, a także szczupak w soli.

Oprócz ryb i warzyw charakterystycznych dla kuchni polskiej, kujawianie chętnie podają na stół mięsa, a w szczególności gęś. Gęś po kołudzku i gęsi smalec to dwa najpopularniejsze przysmaki kuchni kujawskiej.

Coś na osłodę, czyli desery w Kujawach

Omówiliśmy już szeroki zakres zup i dań głównych charakterystycznych dla staropolskiej kuchni kujawskiej. Czas więc na desery typowe dla tego regionu. Jesteście Państwo ciekawi, co jada się w tamtejszym obszarze na osłodę?

Zdecydowanie jest w czym przebierać! Z pewnością każdy znajdzie tu opcję, która wpisze się w jego gusta smakowe. I tu na przykład, wymienić można rogaliki barcińskie oraz – których przedstawiać nikomu nie trzeba – pierniki toruńskie. To propozycje, które trafią w gust osób, które preferują mniej słodkie wersje deserów. Dla osób, które z kolei chcą dostarczyć sobie potężną dawkę cukru, rekomendujemy – powidła śliwkowe oraz konfiturę różaną.

Staropolską kuchnię kujawską wyróżnia pełna paleta smaków, na którą miało wpływ jej położenie. Trafi ona w gust szczególnie tych z Państwa, którzy lubią kosztować dań mięsnych w różnorodnych postaciach, grzybów i ryb. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Opisane powyżej pierogi w wersji mięsnej i owocowej, żur oraz rosół znajdziecie Państwo w naszej karcie dań. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana! Serdecznie zapraszamy!