Staropolska kuchnia regionalna – mazurska i warmińska

Warmia i Mazury to region niezwykle malowniczy. Przepełniony jest on bogactwem jezior i lasów. Nic więc dziwnego, że przyciąga on tysiące turystów pragnących doświadczyć uroku tej krainy. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego północno-wschodnia część Polski jest tak często i chętnie odwiedzana. Warmińsko-mazurska kuchnia jest równie mocnym, jak same widoki, punktem tego regionu. Jakich tradycyjnych dań można skosztować na Warmii i Mazurach? O tym poniżej. Życzymy miłej lektury!

Ze względu na łatwy dostęp do wód, kuchnia tamtejszego regionu opierała się w głównej mierze na rybach, które serwowano pod różną postacią. Ponadto, w tradycyjnych potrawach często wykorzystywano jagody i grzyby. Kuchnia Niemiecka i kuchnia Kresów Wschodnich znacząco wpłynęła na kierunek rozwoju kulinarnego Warmii. Stało się to w wyniku osiedlenia wielu Polaków zza Buga po wojnie. Dlatego też w staropolskiej kuchni regionalnej występuje wiele pozycji, w których główne skrzypce gra kapusta kwaszona i groch. Na Warmii można także skosztować kuchni litewskiej i ukraińskiej, sławę zyskały tam między innymi pierogi i kołduny. Na Mazurach z kolei jada się tradycyjne dania kuchni polskiej – rosół, czernina i żurek.

Tradycyjne potrawy kuchni Warmii i Mazur

Kuchnia serwowana w tamtejszym regionie charakteryzuje się niebywałą różnorodnością, dzięki czemu każdy znajdzie w niej coś, co wpisze się w jego kulinarne gusta. Dania te typowe są dla kuchni staropolskiej warmińsko-mazurskiej, chętnie serwowane są na stołach, zarówno mieszkańców, jak i w restauracjach z tradycyjnym menu.

Staropolska kuchnia regionalna Warmii i Mazur to przede wszystkim bogaty wybór zup. Najpopularniejszymi z nich są zupa szczawiowa i zupa warmińska. Warto wspomnieć, że druga pozycja podawana jest jedynie w tej części Polski. Zupę warmińską można przygotować w zaledwie kilka chwil, a przy tym syci na długi czas. Zupy nie są jednak jedynym punktem wartym uwagi w kuchni tradycyjnej Warmii i Mazur. Co tamtejszy region ma ponadto do zaoferowania?

Staropolska kuchnia regionalna bogata jest także w wiele interesujących propozycji dań głównych. Przykładowo, prawdziwym przysmakiem jest biała kiełbasa kąpana w piwie. Połączenie mięsa z niskoprocentowym trunkiem to prawdziwy strzał w dziesiątkę! Proszę nam wierzyć, smakuje to wyśmienicie! Dzyndzałki warmińskie to kolejne tradycyjne danie, które chętnie serwują mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Czym są tajemniczo brzmiące „dzyndzałki”? To nic innego jak regionalna wersja tradycyjnych pierogów. Prawdziwy rarytas dla miłośników dań mięsnych polskiej kuchni!

Kolejną popularną potrawą jest gulasz po mazursku, które pomimo swojej prostoty, zachwyca idealnie przyrządzonym mięsem w towarzystwie sosu i warzyw. Jest to jedno z najchętniej jadanych przez turystów dań kuchni regionalnej. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się karmuszka – typowa potrawa Warmii i Mazur. Stanowi połączenie wszystkiego, co jego tamtejsi mieszkańcy chętnie jadają. Danie to z pewnością przypadnie do gustu tym z Państwa, którzy są zwolennikami słodko-kwaśnych smaków, a tym samym dużej ilości mięsa.

To nie wszystko! Kuchnia warmińsko-mazurska może poszczycić się także smażoną sielawą w zalewie octowej, zapiekanką ze szczupaka i wieloma innymi propozycjami, w których pierwsze skrzypce grają ryby. Innymi, zyskującymi na popularności daniami staropolskiej kuchni regionalnej Warmii i Mazur są m.in.: schab po mazursku, plince z pomoćką oraz – w formie przekąski – grzyby ze śmietaną. Jako deser serwuje się często ciasto z jeżynami.

Staropolską kuchnię warmińsko-mazurską wyróżnia pełna paleta smaków, na którą miało wpływ jej położenie. Trafi ona w gust szczególnie tych z Państwa, którzy lubią kosztować dań mięsnych w różnorodnych postaciach, grzybów i ryb. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana! Serdecznie zapraszamy!