Staropolskie smaki w listopadzie w Restauracji Pod Baranem

Na co dzień w naszej restauracji serwujemy dania szczególnie bliskie tradycyjnej kuchni polskiej. Od początku funkcjonowania naszego lokalu podtrzymywanie tradycji przodków było naszą misją, którą od wielu lat z ogromną przyjemnością wypełniamy. Przepisy, które były z powodzeniem wykorzystywane przed laty, dziś wykorzystujemy z odrobiną nowoczesności i można je odnaleźć pod licznymi pozycjami w karcie dań. Szczególnie ważnym dla nas jest listopad, w którym to 11 listopada obchodzimy Święto Marcina. Tego dnia, jak i w pozostałe dni jesiennego miesiąca można skosztować potraw z różnorodnych regionów Polski. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, o jakie smaki zostanie wzbogacone nasze menu w następnym miesiącu, zachęcamy do lektury poniższego lokalu. Jednocześnie, już teraz zapraszamy na tą niezwykłą podróż po jednych z największych dorobkach kuchni staropolskiej!

11 listopada – Święto Marcina

Dzień Świętego Marcina obchodzi się 11 listopada. To święto Marcina z Tours – patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy.

Na ulicy Świętego Marcina w Poznaniu w tym dniu odbywa się festyn, którego określa się mianem „Imienin ulicy”. Wówczas odbywa się pochód na czele ze świętym Marcinem, któremu to prezydent miasta powierza klucze. Tego dnia w całej Polsce serwuje się rogale świętomarcińskie oraz gęsinę.

Listopad w Restauracji Pod Baranem pełen staropolskich specjałów

Dzień Świętego Marcina czyni listopad miesiącem staropolskich dań, które w szczególny sposób zakorzeniły się w świadomości nas, Polaków. Od wielu lat kultywujemy tą tradycję, co przyciąga i zyskuje uznanie ogromnej grupy naszych Gości. Nie sposób wymienić i przybliżyć wszystkie dania, które w tym okresie można skosztować w Restauracji Pod Baranem. Niemniej jednak pokrótce opiszemy kilka z nich. Które z nich wpisują się w Państwa gusta kulinarne?

Pierwszą propozycją w listopadowej karcie jest gęś Biała Kołudzka, w którą to zaopatrujemy od kilku lat w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka. Czy wiedzą Państwo, że hodują oni ten rodzaj gęsi już od 53 lat? Wysoka jakość i pełne zadowolenie z dostarczanego produktu sprawia, że z pewnością przez kolejne lata będziemy korzystać z usług ZDKW.

Kolejnym wariantem wartym uwagi jest modra kapusta przyrządzana z rodzynkami na czerwonym winie. Przygotowywana przez nasz niezawodny zespół kucharzy pod czujnym okiem – Jana Barana – szefa kuchni zyskuje szerokie grono zwolenników tej potrawy. Cieszą nas szczególnie te opinie, w których to nasi Goście życzyliby sobie, aby dana potrawa na dobre zagościła w karcie – tak też jest w przypadku modrej kapusty.

Listopadowe menu w naszej restauracji nie mogłoby się obejść także bez poznańskich rogali marcińskich z białym makiem. Z trudem znaleźć osobę, która to nie przepada za najpopularniejszymi rogalami w całej Polsce. Niepodważalnie, opcja kulinarna warta skosztowania. Specjalnie dla Państwa przyjeżdżają do nas prosto z Poznania.

Knedle świętomarcińskie z boczkiem także znajdują się na liście obowiązkowych dań do przyrządzania w czasie trwania miesiąca listopada. Oprócz nich, popularnym daniem w tym okresie jest także czernina. W listopadowym menu nie zabraknie gulaszu z gęsi, jak i innych specjałów, w którym główne skrzypce grać będzie ten rodzaj mięsa.

Warto wspomnieć, że gęś pieczoną można u nas zamawiać przez cały rok. Niemniej jednak podczas tego miesiąca jest w szczególny sposób kultywowana – podawana w towarzystwie knedli oraz modrej kapusty.

Mamy nadzieję, że wyżej wymienionymi propozycjami dań kuchni staropolskiej pochodzących z różnych regionów Polski zachęciliśmy Państwa do odwiedzenia Restauracji Pod Baranem nie tylko w Święto Marcina, ale także w ciągu całego miesiąca. Serdecznie zapraszamy!