Żywność halal – czym się charakteryzuje?

Halal food to żywność dozwolona przez prawo islamskie. Nakazuje ono muzułmanom jeść tylko to, co pozytywnie wpływa na zdrowie i nastrój. Jesteś ciekawy, które produkty są legalne według szariatu? W tym tekście podajemy przykłady jedzenia halal. Tłumaczymy też, dlaczego pozostałe produkty spożywcze są kategorycznie zakazane.

Halal. Co to jest?

Pojęcie “halal” odnosi się do wszystkiego, na co pozwala szariat, czyli prawo islamskie. Ten zbiór zasad mówi muzułmanom, co jest legalne, akceptowalne i dozwolone. Normuje więc ich życie codziennie.

“Halal” dotyczy wielu dziedzin życia człowieka, np. sposobu ubierania się i sposobu odżywiania. Zgodne z prawem islamskim mogą być też wskazywane produkty i usługi z branży kosmetycznej, medycznej, farmaceutycznej, chemicznej itp. Szariat podpowiada więc muzułmanom, co powinni lub muszą kupić.

Jednak przede wszystkim terminu “halal” używa się odnośnie do żywności, którą spożywają konserwatywni muzułmanie. Jedzenie halal to produkty, które pochodzą ze zgodnych z prawem islamu źródeł.

Jakie to produkty? O tym, co muzułmanie mogą jeść, przeczytasz w kolejnej części tekstu.

Halal food. Co muzułmanie mogą jeść?

Jedzenie halal to żywność “czysta”, którą muzułmanie mogą jeść bez obaw, że złamią prawo islamskie. Dlaczego?

Żywność halal posiada certyfikaty, które świadczą o wysokiej jakości i bezpiecznych warunkach produkcji. Etykieta na opakowaniu informuje, że produkt jest zgodny z zasadami halal: od pozyskania surowca (wolnego od zarazków i zanieczyszczeń), przez produkcję (w której trakcie przestrzega się surowych standardów), po dystrybucję.

Muzułmanie jedzą produkty spożywcze, piją napoje i używają ziół, które pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne, psychiczne, rozwój, zachowanie i samopoczucie. Dieta ma poprawić jakość ich życia.

Jednym zdaniem: szariat sugeruje, aby jeść tylko to, co przynosi korzyść. Muzułmanie mogą więc spożywać:

  • warzywa

  • owoce

  • mięso halal, czyli mięso zwierząt z uboju rytualnego, np. drób, wołowinę, baraninę

  • zboża

  • jaja

  • mleko zwierząt dopuszczonych do spożycia

  • miód.

Dla wyznawców islamu wybór jedzenia halal to konieczność (ta decyzja ma religijne uzasadnienie).

Islam to 2. pod względem liczby wyznawców religia na świecie (1. jest chrześcijaństwo). Ze względu na globalne migracje muzułmanów i rosnącą świadomość wpływu żywności na zdrowie przemysł spożywczy halal stale się rozwija. Zdrowe, bezpieczne i wysokiej jakości jedzenie wybierają nie tylko muzułmanie, ale i wyznawcy innych religii.

W Polsce funkcjonuje kilkanaście ubojni zwierząt, które posiadają certyfikat halal. Mięso halal można kupić w supermarketach i sklepach internetowych, można je też zjeść w restauracjach. W Pod Baranem serwujemy dania z baraniny: kotleciki jagnięce, biodrówkę jagnięcą i pieczeń baranią.

Znasz już listę produktów dozwolonych w diecie muzułmanów, w tym gatunków mięsa. Czytaj dalej, a poznasz zasady uboju rytualnego.

Na czym polega ubój rytualny?

Prawo islamskie wymaga, aby muzułmanie jedli tylko mięso zwierząt z uboju rytualnego. Oto jego zasady:

  • zwierzę zabija zdrowy psychicznie muzułmanin, który ma wiedzę i doświadczenie w przeprowadzeniu uboju (rzeźnik);

  • zwierzę musi być zdrowe, żywe i przytomne; ogłuszenie jest niedopuszczalne;

  • w unieruchamiającej klatce zwierzę powinno skierować głowę w stronę Mekki;

  • muzułmanin musi przeciąć przełyk, tchawicę i główne tętnice szyjne zwierzęcia ostrym nożem (nie może uszkodzić rdzenia kręgowego), musi to zrobić płynnie i bez przerw, a zwierzę musi się wykrwawić;

  • przed cięciem muzułmanin wypowiada słowa “Bismillah” (“W imię Allaha”) i “Allah akbar” (“Bóg jest wielki”).

Europejczycy uznają ubój rytualny za niehumanitarny. W Polsce od 2002 roku jest on dopuszczalny tylko z ogłuszeniem zwierzęcia.

Czym przyprawia się jedzenie halal?

Kuchnia arabska jest jedną z najsmaczniejszych kuchni na świecie. Typowe dla niej są np. potrawy słodko-ostre.

Żywność halal przyprawia się mieszankami ziół, które nie tylko nadają jej wyjątkowy smak i aromat, ale też mają pozytywny wpływ na organizm. Muzułmanie używają intensywnych i zdrowych przypraw, np.:

  • ostrogorzkiego curry, które obniża poziom cholesterolu we krwi i pobudza wydzielanie soków żołądkowych;

  • korzennego, lekko piżmowego szafranu, który działa przeciwzapalnie, przeciwdepresyjnie i antyoksydacyjnie;

  • pikantnego tymianku o orzeźwiającym zapachu, który wspomaga trawienie, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie;

  • słodko-korzennego cynamonu, który działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie;

  • korzennego kardamonu, który wspomaga leczenie otyłości i działa antynowotworowo;

  • lekko gorzkiego oregano, które poprawia trawienie i stymuluje wydzielanie soku żołądkowego..

A czego muzułmanie nie mogą jeść? W kolejnej części tego tekstu poznasz listę zakazanych produktów.

Jaka żywność nie jest halal?

Prawo islamskie wskazuje artykuły spożywcze, które są surowo zabronione (“haram”). W grupie produktów zakazanych dla muzułmanów jest:

  • mięso wieprzowe

  • alkohol

  • krew zwierząt

  • mięso zwierząt zabitych nieprawidłowo, czyli niezgodnie z zasadami uboju rytualnego

  • mięso martwych zwierząt (które padły z powodu starości, wypadku lub zarazy)

  • rośliny odurzające

  • produkty z dodatkami do żywności, które są pochodnymi zakazanych artykułów spożywczych.

Muzułmanie wierzą, że te produkty mogą zaszkodzić ich ciałom, umysłom i duszom. Jak?

Według islamu ciało świni jest wylęgarnią drobnoustrojów. Jeśli człowiek spożywa mięso wieprzowe, te zarazki przedostają się do jego organizmu, a w rezultacie go niszczą.

Oprócz wieprzowiny muzułmanie nie mogą jeść mięsa np. psów, dzików, szkodników (tj. szczury), ptaków drapieżnych z pazurami, zwierząt mięsożernych z pazurami i kłami (np. lwów) oraz zwierząt rzeźnych, które nie zostały zabite zgodnie z prawem islamskim. Koran wymaga, aby były ubijane rytualnie.

Muzułmanie nie mogą też jeść zwierząt martwych ze względu na naturalny proces rozkładu, w którego trakcie powstają groźne dla zdrowia i życia toksyny. Z kolei krew jest nieczysta, ponieważ zawiera bakterie, produkty przemiany materii i inne szkodliwe substancje.

Jeśli chodzi o żywność pochodzenia roślinnego, muzułmanie nie mogą jeść roślin odurzających, ponieważ są szkodliwe dla układu nerwowego. Mogą doprowadzić do rozwoju chorób, a nawet śmierci człowieka. Wyjątkiem są te rośliny odurzające, z których można usunąć toksyny w trakcie przygotowywania do spożycia.

Ponadto muzułmanie nie mogą jeść produktów z dodatkami do żywności, które są pochodnymi zakazanych artykułów spożywczych. Wśród nich jest np. żelatyna, smalec, kolagen (pochodzą od świni).

Podsumowując: muzułmanie jedzą tylko produkty zgodne z prawem i religią islamską. Wierzą, że żywność halal pozytywnie wpływa na jakość życia. Z kolei produkty haram szkodzą ciału, umysłowi i duszy. To dlatego są całkowicie zakazane.