Sezon na maliny trwa tylko do września. Są to bardzo zdrowe letnie owoce, dlatego koniecznie zjedz jeszcze chociaż jeden deser z malinami i przygotuj przetwory na zimę. Czego możesz spróbować w Pod Baranem? Co przygotować z malin? Sprawdź.
Kiedy jest sezon na maliny?
Na świecie rośnie ponad 200 gatunków krzewów malin, których owoce różnią się smakiem, kolorem i wielkością. Mogą być: białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet purpurowe czy czarne. Jednym z najbardziej znanych gatunków jest malina właściwa, intensywnie czerwona i słodka.
Ze względu na sprzyjający klimat i warunki uprawy nasz kraj to jeden z największych producentów maliny właściwej w Europie i na świecie. W Polsce te owoce rosną w lasach, w zaroślach, na polach (na dziko) i w ogrodach (hodowlane). Najbardziej aromatyczne i najzdrowsze są maliny z dziko rosnących krzewów.
Sezon na maliny trwa od czerwca do września, czasem nieco dłużej.
Wczesne świeże owoce pojawiają się na targach i w sklepach już w czerwcu, a jesienne krzewy owocują od połowy lata nawet do pierwszych przymrozków. Natomiast szczyt sezonu na maliny przypada na lipiec i sierpień.
Dlaczego warto jeść maliny? Są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Mają charakterystyczny zapach i słodko-kwaskowaty smak, ponieważ zawierają ponad 100 olejków eterycznych. Ponadto te letnie owoce mają właściwości prozdrowotne. Jakie?
Maliny. Właściwości odżywcze owoców
Maliny to skarbnica wartości odżywczych. Zarówno owoce, jak i liście oraz ich łodygi zawierają witaminy, tj. witaminy C i E (naturalne antyoksydanty), witaminy z grupy B. Dostarczają organizmowi także takich minerałów jak potas, wapń, magnez i żelazo.
Te letnie owoce zawierają też błonnik rozpuszczalny w wodzie (pektyny), który pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. W 100 g malin znajduje się aż 6,7 g tego składnika.
Dzięki zawartości witamin i minerałów maliny poprawiają funkcjonowanie całego organizmu. Skład tych owoców sprawia też, że mają właściwości lecznicze. Jakie?
Maliny. Właściwości lecznicze owoców
Owoce i liście maliny pomagają leczyć przeziębienie i grypę. Dlaczego? Zawierają m.in. kwas elagowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Aby zwalczyć objawy infekcji układu oddechowego, można pić np. ciepły napar malinowy.
Przetwory z owoców i liści warto stosować też w walce z gorączką, ponieważ działają napotnie (tak działają przede wszystkim witamina C i kwas salicylowy), a pot obniża temperaturę ciała.
Oprócz tego, że maliny pomagają zwalczyć infekcje, mogą chronić przed rozwojem niektórych typów nowotworów. To możliwe ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy w składzie tych owoców.
W przypadku osób chorych na nowotwór maliny hamują jego rozwój, zarówno postaci łagodnej, jak i złośliwej. Natomiast u chorych na raka wątroby wyciąg z tych owoców zmniejsza namnażanie się komórek rakowych w tym narządzie.
Jakie inne właściwości prozdrowotne mają maliny? Warto jeść je regularnie, ponieważ:
-
działają przeciwcukrzycowo,
-
pomagają obniżyć ciśnienie krwi,
-
działają przeciwmiażdżycowo,
-
poprawiają trawienie,
-
opóźniają starzenie się skóry,
-
poprawiają kondycję skóry.
Ze smacznych i zdrowych malin przygotowuje się desery i przetwory. Sprawdź, co w tym sezonie proponujemy gościom restauracji Pod Baranem.
Jakie desery z malin można przygotować w sezonie?
Najlepiej maliny jeść na surowo, prosto z krzaczka. Takie są najsmaczniejsze. Świeże owoce można też wykorzystać jako dodatek do wypieków, tart, tortów, sufletów, pączków, naleśników i lodów. Jednak najbardziej maliny kojarzą się z deserami.
Jakie ciasta i desery można przygotować z malin? Oto kilka kulinarnych pomysłów:
-
brownie z malinami,
-
kruche ciasto z malinami,
-
biszkopt z malinami,
-
tort malinowy,
-
panna cotta z sosem malinowym,
-
muffinki z malinami i czekoladą,
-
sorbet malinowy,
-
tiramisu malinowe.
Gościom Pod Baranem proponujemy dwa desery z malinami do wyboru. Potrzebne do ich przygotowania owoce kupujemy na początku sezonu, czyli w czerwcu. Dlaczego? Te wczesne odmiany malin mają najlepszy smak i zapach.
Pierwszy owocowy deser to “Maliniak”. Ten tort malinowy z kremem na bazie serka mascarpone podajemy na aromatycznym, lekko kwaśnym sosie z malin. Do tego desery polecamy zamówić świeżo parzone, intensywne i aromatyczne espresso. W naszej restauracji przygotowujemy kawy z ziaren z krakowskiej palarni i pijalni “Pożegnanie z Afryką”.
Drugim proponowanym przez nas deserem z malinami jest sorbet. Są to zmiksowane mrożone letnie owoce. Sorbet z malin najlepiej zamówić w upalny dzień, ponieważ skutecznie orzeźwia, chłodzi i gasi pragnienie.
Co ważne dla osób unikających glutenu: oba desery z malin w Pod Baranem są bezglutenowe.
Jakie przetwory z malin można zrobić na zimę?
Sezon na maliny trwa tylko 3-4 miesiące. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem tych letnich owoców jeszcze jesienią i zimą, ususz je lub zamroź.
Mrożenie nie niszczy m.in. cennej witaminy C, a w zamrażarce maliny można przechowywać nawet rok. Natomiast, jeśli prawidłowo je ususzysz, owoce zachowają swój naturalny kolor i przyjemny aromat. Suszone młode liście malin możesz wykorzystać do parzenia aromatycznej ziołowej herbaty.
Oprócz mrożenia i suszenia malin możesz też przygotować przetwory z tych owoców. Jakie?
Najpopularniejsze przetwory z malin to:
-
syrop malinowy,
-
sok z malin,
-
kompot z malin,
-
malinowa nalewka,
-
malinowy dżem,
-
malinowa konfitura,
-
malinowa marmolada.
Jak zrobić sok z malin? Najłatwiej i najszybciej wycisnąć go z owoców w sokowirówce. Tak uzyskany sok można, ale nie trzeba, dosłodzić według uznania. Następnie należy go przelać do butelek lub słoików z zamknięciem typu twist.
Ostatni krok to pasteryzacja w temperaturze 70-80°C przez ok. 20 minut. Dzięki temu sok z malin będzie przydatny do spożycia przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. W efekcie będziesz mógł dolewać go np. do rozgrzewającej herbaty jesienią i zimą.
Zbliża się koniec sezonu na maliny, dlatego nie zwlekaj – kup i zjedz je na surowo lub przyjdź do Pod Baranem i spróbuj pysznych deserów z tymi owocami. Wszystkie słodkości z naszej karty dań przygotowujemy samodzielnie od podstaw. Nie używamy żadnych półproduktów.