Zakąski na zimno – idealne wprowadzenie do dania głównego

Podane przed daniem głównym pobudzają apetyt, a do alkoholu spowalniają jego wchłanianie. Są niewielkie i wytrawne. O czym mowa? O zakąskach zimnych. Poznaj najpopularniejsze przystawki i dowiedz się, która zakąska z mięsa to prawdziwy hit naszej restauracji.

Jakie zakąski zimne przed daniem głównym?

Zakąski na zimno to wytrawne potrawy z zimnych lub ostudzonych produktów. Są nietłuste, zawierają dużo białka. Kucharze przygotowują je w niedużych porcjach.

Dlaczego warto zamówić zakąskę na zimno przed daniem głównym? Ta niewielka potrawa nie syci, ale pobudza apetyt i przygotowuje kubki smakowe na zasadniczy posiłek.

W takim rozumieniu termin “zakąska” jest synonimem “przystawki”, czyli pojedynczej, niewielkiej potrawy, zwykle podawanej na przyjęciach i bankietach. Koreczki, małe kanapki, roladki z tortilli uprzyjemniają czas oczekiwania na danie główne, które serwuje się, dopiero gdy przyjdą wszyscy goście.

W niektórych restauracjach przed daniem głównym zjesz amuse-bouche, czyli niewielkie danie na ciepło lub zimno. Czym różni się od zakąski? Jest bezpłatne, to “prezent” od szefa kuchni. Ponadto zimne zakąski wybierasz samodzielnie z karty dań, natomiast amuse-bouche z góry ustala i przygotowuje kucharz, a kelner podaje bez uzgodnienia z Tobą. W związku z tym każdy gość restauracji otrzymuje taką samą potrawę.

Amuse-bouche prezentuje umiejętności kucharza, pobudza kubki smakowe gości i umila oczekiwanie na zamówione danie (to tzw. czekadełko).

A jakie zimne zakąski są w menu naszej restauracji? Czytaj dalej.

Przykłady zakąsek zimnych w restauracji

Ze względu na wykorzystane produkty zakąski dzielą się na dania z:

  • warzyw, np. z ziemniaków

  • owoców

  • grzybów

  • serów

  • jaj

  • mięsa

  • ryb

  • owoców morza.

W naszej restauracji możesz spróbować zakąsek z ryb i mięsa: wieprzowego, drobiowego, wołowego i dziczyzny.

Jakie zakąski z ryb zjeść w Pod Baranem?

W Pod Baranem oferujemy zakąski z pstrąga, śledzia i węgorza. Wybraliśmy te gatunki, ponieważ zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3. A ponadto nie są zanieczyszczone toksynami, metalami ciężkimi i antybiotykami.

Zakąski z ryb w menu Pod Baranem to:

  • pstrąg marynowany w occie

  • śledź po krakowsku

  • węgorz marynowany w occie.

Dlaczego warto je zamówić?

Bardzo dobrze znamy producentów, od których kupujemy ryby. Na przykład pstrąga sprowadzamy z tradycyjnej hodowli w Zawoi pod Babią Górą, gdzie podgatunek tęczowy i potokowy mają komfortowe warunki wzrostu. Z firmą Pstrąg Zawojski współpracujemy już od wielu, wielu lat.

To m.in. dlatego nasz pstrąg marynowany w occie ma wyjątkowy smak. Jak przygotowujemy tę zakąskę na zimno? Najpierw smażymy rybę, a potem układamy ją w słoikach z marynatą. Tak przygotowana przystawka dojrzewa ok. 3 dni, zanim trafi na talerze gości restauracji.

A dlaczego warto zamówić śledzia po krakowsku, czyli klasycznego śledzia w oleju? W Pod Baranem podajemy tylko prawdziwe matiasy, czyli roczne ryby, odłowione przed pierwszym tarłem. Sprowadzamy je z Holandii. W porównaniu z podróbkami struktura mięsa matiasów jest bardziej zbita i delikatna.

Jeśli przed daniem głównym nie masz ochoty na rybę, w Pod Baranem zamów zakąskę z mięsa, np. befsztyk tatarski. Sprawdź, dlatego to hit naszej restauracji.

Jakie zakąski z mięsa zjeść w Pod Baranem?

Zimne zakąski z mięsa, które zjesz w Pod Baranem, to:

  • galaretka wieprzowa lub drobiowa

  • pasztet z sarny z sosem cumberland

  • befsztyk tatarski.

Galaretkę wieprzową gotujemy na ratkach i golonce. Ta zakąska dostarcza kolagenu (białka budulcowego), czyli składnika potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania stawów i kości.

A jeśli nie wieprzowina, to może dziczyzna? Polecamy też pasztet z sarny z sosem cumberland. To klasyczny staropolski pasztet z sarny i borowików z dodatkiem jałowca. Z tą zakąską świetnie komponuje się sos cumberland, czyli sos z owoców (żurawiny, porzeczki i wiśni) połączonych z chrzanem i czerwonym winem.

Prawdziwy hit Pod Baranem to befsztyk tatarski. Dlaczego? Po pierwsze, przygotowujemy go ze świeżej polędwicy wołowej. Nie podajemy do niego szprotki tak, jak robili to kucharze w PRL-u, aby ryba swoim aromatem złagodziła zapach nieświeżego mięsa.

Po drugie, od 20 lat nie podajemy tatara klasycznie, czyli mięsa z żółtkiem na wierzchu i dodatkami z boku. Serwujemy go już jako gotową zimną zakąskę. Przed podaniem gościom w kuchni dokładnie doprawiamy i mieszamy tatara w misce, dzięki czemu odpowiednio napowietrzamy mięso.

Dlaczego tak robimy? Gość restauracji nie uzyska takiego efektu, łącząc mięso z dodatkami na swoim talerzu. Poza tym to szef kuchni decyduje o końcowym smaku, zapachu i wyglądzie dania. To on dba też o powtarzalność potraw w lokalu (aby każda smakowała, pachniała i wyglądała tak samo).

Jesteśmy polską restauracją, dlatego do wszystkich zakąsek na zimno (oprócz pasztetu) tradycyjnie proponujemy kieliszek wódki.

Jakie zakąski zimne do wódki?

Już wiesz, jakie przystawki możesz zamówić w Pod Baranem. Teraz podpowiemy Ci, jakie zakąski na zimno podać do alkoholu w domu.

Najczęściej do wysokoprocentowych napojów alkoholowych Polacy podają ogórki małosolne, ogórki kiszone, grzybki i śledzie w occie. Wybór tych produktów nie jest przypadkowy.

Kwaśne zakąski, tj. ogórki kiszone, powstrzymują wchłanianie alkoholu w organizmie. Tłumią też jego smak w ustach. Kiszonki zawierają także naturalne elektrolity (sód i potas), które wzmacniają organizm i zapobiegają odwodnieniu, więc zapewniają dobre samopoczucie do końca imprezy i kolejnego dnia. Ponadto zimne zakąski po prostu zaspokajają głód (alkohol wzmaga apetyt).

Zakąska zimna musi pasować do rodzaju alkoholu. Najważniejsza zasada mówi, że im więcej procent ma trunek, tym powinna być bardziej treściwa. Jaka zakąska będzie odpowiednia do wina, piwa i wódki?

Do wina pasuje np. deska serów (różne gatunki) i owoce morza (kalmary, krewetki, mule). Do piwa są odpowiednie paluszki serowe z ciasta francuskiego i krążki cebulowe. Z kolei do czystej wódki tradycyjnie podaje się tatara, np. na małych grzankach.

Wiesz już, dlaczego warto zamówić zakąskę przed daniem głównym i do alkoholu. Wiesz też, jakie przystawki zjesz w naszej restauracji. Teraz zarezerwuj stolik w Pod Baranem, przyjdź i sprawdź, jak nietypowy sposób przygotowania befsztyka tatarskiego zmienia smak tej zimnej zakąski.