Savoir-vivre, czyli jak zachować się w ekskluzywnej restauracji

Wybierasz się do ekskluzywnej restauracji w Krakowie i nie wiesz, jak się w niej zachować? Boisz się, że popełnisz faux-pas podczas kolacji we dwoje? Chcesz zrobić dobre wrażenie na kobiecie, którą zaprosiłeś? Poznaj więc najważniejsze zasady savoir-vivre w restauracji, dzięki którym pokażesz, że masz ogładę.

Jakie są zasady savoir-vivre w restauracji?

Chcesz wiedzieć, jakie zasady savoir-vivre obowiązują w ekskluzywnej restauracji? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze zwyczaje. Z tej części tekstu dowiesz się m.in.:

  • kto pierwszy wchodzi do restauracji
  • czego nie wolno kłaść na stole
  • co zrobić z damską torebką
  • kto płaci rachunek.

Kobieta wchodzi pierwsza do restauracji

Według savoir-vivre do restauracji pierwsza wchodzi kobieta. W związku z tym powinieneś przepuścić ją w drzwiach, a więc otworzyć je i przytrzymać, aby mogła wejść do lokalu. Natomiast kiedy będziecie już w środku, to Ty idziesz przodem do Waszego stolika. Kobieta powinna za Tobą podążać.

Gdy znajdziecie się przy stoliku, kobieta powinna usiąść jako pierwsza, a Ty jej w tym pomóc. Jak? Stań za krzesłem i odsuń je od stołu, a następnie dosuń powoli i cicho. To Twoje zadanie zarówno na początku, jak i na końcu spotkania.

Pamiętaj, aby nie dosuwać krzesła zbyt blisko stołu. Dlaczego? Zgodnie z savoir-vivre w restauracji nie można opierać klatki piersiowej o jego blat.

Najlepsze miejsca mają widok na wnętrze lokalu

Jeśli zaprosiłeś kobietę do ekskluzywnej restauracji w Krakowie, jesteś gospodarzem tego spotkania we dwoje. Dlatego powinieneś wskazać jej najlepsze miejsca przy stole. Najlepsze, czyli takie, z których widać innych gości i wnętrze lokalu. Następnie to kobieta wybierze, gdzie usiądzie.

Natomiast najgorsze miejsca siedzące to te w pobliżu wieszaka i toalety.

Torebka leży na sąsiednim krześle

Zastanawiasz się, czy na stole możesz położyć telefon, portfel lub klucze od samochodu? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ będzie to faux-pas. Najlepiej schowaj te podręczne przedmioty do kieszeni lub aktówki.

A jeśli Twoja towarzyszka weźmie małą torebkę, zaproponuj, aby położyła ją na kolanach i przykryła białą serwetą. Natomiast, jeżeli zabierze dużą torbę, powinna ją odłożyć na sąsiednie krzesło. Nie wolno wieszać torebek na oparciach mebli. To nietakt.

Zawsze mężczyzna płaci rachunek

Zgodnie z zasadami savoir-vivre w restauracji to mężczyzna płaci rachunek. Zawsze. Jeśli Twoja towarzyszka zechce zapłacić za kolację (w całości lub częściowo), powinna dyskretnie podać Ci pieniądze. Następnie Ty przekażesz je kelnerowi.

Kiedy zapłacić za zamówienie? Gdy wiesz, że na pewno nie będziecie nic więcej zamawiać. Możesz to zrobić przy stoliku lub barze, np. gdy idziesz do toalety. Pamiętaj, że zgodnie ze zwyczajem powinieneś zostawić napiwek w wysokości 10% wartości zamówienia.

Czytaj dalej i sprawdź, czy na pewno dobrze pamiętasz, jak odłożyć sztućce na talerz w przerwie od jedzenia.

Jakie są zasady savoir-vivre przy stole?

Chcesz wiedzieć, jak zachować się przy stole w ekskluzywnej restauracji? W tym fragmencie tekstu poznasz dobre praktyki, dzięki którym unikniesz faux-pas. Dowiesz się m.in.:

  • co zrobić z serwetą

  • co jeść rękami

  • jak jeść zupę

  • jak ułożyć sztućce w przerwie od jedzenia.

Serweta do wycierania ust

W ekskluzywnej restauracji na stołach leżą białe, materiałowe serwety (swoją znajdziesz po lewej stronie talerza). Gdy usiądziesz, połóż ją na kolanach, lewą stroną do dołu. Prawa strona serwety służy do wycierania ust po posiłku i za każdym razem przed napiciem się, np. wina. Chodzi o to, żebyś nie zostawił tłustego śladu na brzegu kieliszka.

Ponadto – zgodnie z savoir-vivre przy stole – po kolacji połóż zmiętą serwetę na blacie. Powinna zasłaniać ewentualne plamy na obrusie.

Proste plecy podczas jedzenia

W trakcie jedzenia powinieneś trzymać nadgarstki na stole. Pamiętaj też, aby nie opierać łokci o blat. One mogą znaleźć się nad stołem tylko wtedy, gdy będziesz sięgać po wazę z zupą lub półmisek z innym daniem.

Ponadto zadbaj o właściwą postawę podczas jedzenia. To znaczy: nie garb się, trzymaj plecy i głowę prosto. Nie możesz pochylać się do talerza i sztućców, gdy chcesz zjeść. Powinieneś poruszać tylko ręką, w której trzymasz łyżkę lub widelec.

Jak w związku z tym zjeść zupę? Żeby uniknąć plam na ubraniu i obrusie, napełniaj łyżkę do maksymalnie ⅔ pojemności. Powinieneś też wkładać ją do ust czubkiem i nie całą, ale ⅔ miseczki.

Ponadto, zanim zaczniesz jeść, poczekaj, aż zupa ostygnie. Jeśli będziesz dmuchać na gorące danie, popełnisz faux-pas.

Łyżka, nóż i widelec do zupy z wkładką

Kolejna zasada savoir-vivre przy stole odnosi się do sztućców. Powinieneś użyć wszystkich, które kelner rozłoży przed Tobą na blacie. Zacznij od ustawionych najbardziej na zewnątrz.

Pewnie zastanawiasz się teraz, jakie sztućce, do czego służą?

Gdy zamówisz warzywa, danie z kaszą lub potrawę na bazie mąki, powinieneś zjeść je tylko widelcem. Trzymaj go w prawej ręce. Kiedy wybierzesz danie mięsne, możesz użyć widelca i noża. Podczas krojenia trzymaj nóż za rękojeść wysoko, nie przy nasadzie. Natomiast gdy zdecydujesz się na zupę z wkładką, najpierw zjedz bulion łyżką, a potem mięso nożem i widelcem.

Czy wiesz, że w ekskluzywnej restauracji można jeść palcami? Ta zasada dotyczy tylko cienkich szynek, np. hiszpańskich, i pieczywa. Dlatego, gdy do kolacji we dwoje zamówisz chleb, łam go na talerzyku na kawałki, a potem wkładaj do ust.

Skrzyżowane sztućce w przerwie od jedzenia

Zapomniałeś, jak układać sztućce w przerwie od jedzenia, a jak po posiłku?

Gdy będziesz chciał pójść do toalety lub się napić, na talerzu połóż skrzyżowane sztućce (a serwetę na krześle). Z kolei, gdy skończysz jeść, ułóż je równolegle do siebie (w poprzek talerza). To dla kelnera będzie znak, że może zabrać brudne naczynia.

Być może jeszcze zastanawiasz się, jak ubrać się do restauracji. Twój strój powinien pasować do charakteru lokalu i rodzaju spotkania. Dres, jeansy, T-shirt czy szorty to przykłady nieodpowiednich ubrań do ekskluzywnej restauracji. A które będą stosowne? Informacje na ten temat znajdziesz na naszym blogu.

Znasz już podstawowe reguły savoir-vivre przy stole, które obowiązują w luksusowych lokalach. Teraz sprawdź tę wiedzę w praktyce, np. podczas wizyty w Pod Baranem, naszej ekskluzywnej restauracji w Krakowie. Dzięki tym wskazówkom na pewno zrobisz dobre wrażenie na osobie towarzyszącej i wzbudzisz sympatię obsługi.