Chrzan – idealny dodatek do mięs

Chrzan ma charakterystyczny zapach, dlatego trudno pomylić go z innym warzywem. Wystarczy niewielka ilość, aby zaostrzył smak dania mięsnego. Jednak “podkręcenie” potrawy to nie jedyna zaleta chrzanu. Właściwości zdrowotne tego warzywa są bezcenne. Dowiedz się, dlaczego warto jeść dania z użyciem chrzanu.

Zastosowanie chrzanu w kuchni polskiej

W kuchni polskiej chrzan wykorzystuje się najczęściej jako:

  • przyprawę, np. do surówek
  • dodatek, np. w postaci sosu chrzanowego do mięs

Chrzan ma piekący smak i intensywny zapach, więc może podrażniać gardło, oczy i nos. Z tego powodu zwykle dodaje się go do potraw w niewielkiej ilości.

Jeśli przyprawisz chrzanem tartym (najsmaczniejszy jest ten utarty ręcznie) surówkę, np. z marchewką i śmietaną, zaostrzy jej smak. Podobnie będzie w przypadku tradycyjnej kanapki z wędliną, gdy zastąpisz nim masło.  A jeśli dodasz go do marynaty do mięsa na grilla, po upieczeniu będzie ono kruche i wyraziste w smaku.

W kuchni polskiej biały korzeń chrzanu wykorzystuje się też jako dodatek do mięs na zimno. Podaje się go np. do wędlin, kiełbas, ryb w galarecie i peklowanej wołowiny. Aby złagodzić ostry smak chrzanu tartego, możesz połączyć go z kwaśną śmietaną i jajkiem. Tak przygotujesz kremowy sos chrzanowy do mięsa.

Ponadto chrzan to środek konserwujący żywność. Dawniej, żeby zapobiec zepsuciu, gospodynie zawijały osełki masła w liście chrzanu. A żeby przedłużyć świeżość pieczonego mięsa, nacierały je chrzanem tartym. Dziś jego zielone liście i korzeń dodaje się do przetworów, tj. kapusta kwaszona, ogórki kiszone i małosolne. Dlaczego? Chrzan ma właściwości antybakteryjne, więc nie tylko nadaje smak, ale i przedłuża świeżość wyrobów.

Według nas chrzan to idealny dodatek do mięs na ciepło, dlatego w Pod Baranem zamówisz m.in. sztukę mięsa i ozorki w sosie chrzanowym. Przeczytaj, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy.

Mięso w sosie chrzanowym w restauracji Pod Baranem

W kuchni Pod Baranem dodajemy chrzan tarty np. do żurku po krakowsku, który podajemy z ziemniakami i jajkiem oraz kiełbasą. To tradycyjna zupa, którą w Małopolsce przygotowuje się od XIII wieku. Chrzan sprawia, że żurek ma charakterystyczny, lekko ostrawy smak.

Chrzan to też ważny składnik sosu cumberland, który podajemy do staropolskiego pasztetu z sarny z dodatkiem borowików i jałowca. Sos z owoców (żurawiny, porzeczki i wiśni) połączonych z chrzanem i czerwonym winem świetnie komponuje się z zakąską z dziczyzny.

Ponadto nasz szef kuchni, wykorzystuje chrzan do przygotowania kremowego sosu chrzanowego do mięs. W Pod Baranem zjesz m.in.:

  • ozorki w sosie chrzanowym
  • sztukę mięsa w sosie chrzanowym.

W tej postaci to warzywo korzeniowe dopełnia i “podkręca” smak dania mięsnego. W przypadku ozorków i sztuki mięsa serwujemy aksamitny sos chrzanowy na ciepło, ale przygotowujemy go też na zimno i podajemy jako dodatek do mięs zimnych.

Co wolisz: sztukę mięsa czy ozorki? Zamów mięso w sosie chrzanowym nie tylko ze względu na smak, ale i właściwości chrzanu. Czy na pewno wiesz, jaki ma wpływ na zdrowie? Sprawdź.

Chrzan. Właściwości zdrowotne i zastosowanie

Chrzan to nie tylko przyprawa, dodatek do mięs, środek konserwujący żywność, ale i naturalne lekarstwo. Już ludzie żyjący w średniowieczu używali jego liści i korzenia, aby leczyć i zapobiegać chorobom.

Dlaczego więc warto jeść dania z chrzanem? Właściwości tego warzywa korzeniowego sprawiają, że pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Chrzan dostarcza witamin i minerałów (witaminy C, B6, kwasu foliowego, magnezu, wapnia i potasu), dzięki czemu zapobiega niedoborom i uzupełnia zbilansowaną dietę.

Ponadto chrzan przeciwdziała nowotworom. Jak to możliwe? Zawiera glukozynolany, które poprawiają zdolność wątroby do detoksykacji organizmu. Te składniki hamują więc rozwój guzów nowotworowych i zmniejszają ryzyko zachorowania na różne typy raka, np. żołądka, pęcherza, płuc.

Chrzan poprawia też odporność, ponieważ ma właściwości bakteriostatyczne i zawiera witaminę C. Dostarcza jej kilka razy więcej niż cytryna czy pomarańcza. W 100 g chrzanu znajduje się aż 114 mg witaminy C.

Dlaczego jeszcze warto jeść chrzan? Właściwości tego warzywa korzeniowego powodują, że:

  • działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie (np. miejscowe kompresy z chrzanu łagodzą bóle reumatyczne)
  • działa moczopędnie (chrzan zapobiega też zatrzymywaniu wody)
  • zmniejsza widoczność przebarwień i piegów (tonik z chrzanu ma właściwości wybielające)
  • zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca (chrzan zawiera potas, który obniża ciśnienie krwi)
  • wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, np. przeziębienia (chrzan to naturalny antybiotyk).

Dodatkowo chrzan wspiera trawienie. Pobudza produkcję żółci w woreczku żółciowym, wspomaga przyswajanie składników odżywczych z pożywienia i przemianę materii. Obecne w tym korzeniu enzymy stymulują trawienie ciężkostrawnych i tłustych potraw, więc zapobiegają dolegliwościom trawiennym, np. bólom brzucha. Z tego powodu chrzan to obowiązkowy produkt na wielkanocnym stole.

Chrzan na Wielkanoc

Jak mówi staropolski zwyczaj, osoba, która spróbuje chrzanu ze święconki podczas świątecznego śniadania, może bezkarnie jeść wszystkie przysmaki. Ten podstawowy składnik wielkanocnego koszyka – zgodnie z wierzeniami – symbolizuje siłę i gwarantuje zdrowie.

Dlatego, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie i formę, w świąteczną niedzielę zjedz chrzan np. z białą kiełbasą i jajem z białego barszczu. Możesz spróbować go też w postaci popularnej wielkanocnej sałatki, czyli ćwikły. To połączenie słodkich buraków i ostrego chrzanu. Ćwikła może być dodatkiem do zarówno obiadu (dań mięsnych), jak i świątecznego śniadania (jajek ugotowanych na twardo).

Jesteśmy ciekawi, czy chrzan pojawia się na świątecznym stole również w Twoim domu?