Staropolska kuchnia regionalna – kuchnia kurpiowska

Staropolska kuchnia regionalna obfituje w pełen wachlarz propozycji wariantów smakowych. Możemy to zaobserwować, przykładowo, analizując dania serwowane w każdym regionie przed laty. Mnogość doznań związanych z ich degustacją jest niezmierzona. W poniższym artykule zaprezentujemy Państwu kolejną odsłonę staropolskiej kuchni regionalnej, tym razem będzie to kuchnia kurpiowska, która posiada wiele dań i smaków popularnych również dla Mazowsza. Życzymy przyjemnej lektury!

Charakterystyczne smaki dla tradycyjnej kuchni kurpiowskiej

Kuchnia kurpiowska opiera się w głównej mierze na darach pozyskanych z lasów. Z tego względu, na talerzach tamtejszych mieszkańców często goszczą przede wszystkim grzyby i borówki. Swoją popularnością cieszą się również jagody jałowca, z których to przygotowuje się nalewki i wódkę. Dobrze smakuje także w towarzystwie mięs.

W tym regionie równie często serwuje się dziczyznę. Wynika to z faktu, iż niegdyś ludność zamieszkująca tamtejsze tereny trudniła się przede wszystkim zbieractwem i myślistwem. Oprócz grzybów, borówek i dziczyzny, częstym gościem na stołach Kurpi są także kasze, które stanowią wyśmienity dodatek do mięs.

Również mięso z kaczek mocno zakorzeniło się w tradycji kuchni kurpiowskiej. Najczęściej ten rodzaj mięsa można było zasmakować w formie pieczonej z jabłkami. Tłuszcz pozyskiwany z kaczek lub gęsi także zyskał zastosowanie w staropolskiej kuchni regionalnej kurpiowskiej – posłużył on jako smarowidło do chleba.

Niezaprzeczalnie, kuchnię kurpiowską cechują smaki wyraziste i pikantne. Przykładowo, aby podkręcić smak zup, były one zakwaszane sokiem z kapusty kiszonej. Zaś do nadania ostrości potraw, sięgano po chrzan i ćwikłę.

Tradycyjne potrawy z Kurpi

W artykule o staropolskiej kuchni regionalnej nie mogłoby zabraknąć przeglądu najpopularniejszych dań serwowanych w danej części Polski. Co zatem jada się lub niegdyś jadało w kuchni kurpiowskiej?

Wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, że oprócz grzybów, borówek i dziczyzny, chętnie podawana jest także kasza. Przykładowo, kaszę gryczaną serwuje się w połączeniu z mlekiem, ziemniakami i burakami. Pod inną odsłoną, kaszę w tejże kuchni można zasmakować jako składnik tzw. przygotiwki. Jak się ją przyrządza? Istnieje wiele sposobów, łączy je jednak zawsze jedno – zawsze sowicie polane są tłuszczem. To nie wszystko, do czego Kurpie używają kaszy. Popularnością cieszą się także kotlety gryczane, wzbogacone grzybami, cebulą i tymiankiem. Ponadto, do racuchów, prażuch, klusek oraz kołaczy używa się mąki gryczanej. Zastanawia zapewne Państwa, czym jest tajemniczo brzmiąca „prażucha”, otóż jest to mąka wsypywana do wrzącej osolonej wody, podawana ze skwarkami i tłuszczem. To jedna z najciekawszych propozycji kuchni kurpiowskiej, którą mieliśmy okazję kosztować!

Dla ziemniaków także nie mogło zabraknąć miejsca w tradycyjnej kuchni kurpiowskiej. Występują one, przykładowo, pod postacią rejbaków, czyli klusek z tartych i wyciśniętych surowych ziemniaków, które miesza się z gotowanymi kartoflami, mąką i solą. W ostatnim etapie gotuje się je w wodzie i podaje ze słoniną. Drugim daniem, w którym pierwsze skrzypce gra ziemniak jest kartoflak, czyli starte i pieczone ziemniaki z dodatkiem jajek oraz słoniny z cebulą. Czasami wzbogaca się go o kawałki mięsa. Ostatnią propozycją z wykorzystaniem ziemniaków jest chleb z ziemniakami. Przygotowuje się go w bardzo prosty sposób, miesza się ciasto drożdżowe z wcześniej ugotowanymi, a następnie tłuczonymi ziemniakami.

Wspominaliśmy powyżej, że kapustę wykorzystuje się w kuchni regionalnej Kurpi do zakwaszenia zakup. To nie jest jednak jedyne przeznaczenie tego warzywa w tym obszarze Polski. Podawana jest także, między innymi, z grzybami, ze śmietaną oraz z kaszą jaglaną.

Fafernuchy to tradycyjna potrawa przygotowana w kuchni kurpiowskiej z okazji Nowego Roku. To nic innego jak złociste pierniki o kształcie rombów, do przygotowania których wykorzystuje się mąkę żytnią, miód, marchew, pieprz i tarty pasternak. Ich smak można określić jako słodki i korzenny.

Zapraszamy do Restauracji Pod Baranem

Staropolską kuchnię Kurpi wyróżnia pełna paleta smaków, na którą miały wpływ zarówno polskie regiony, jak i te znajdujące się poza jej granicami. Trafi ona w gust szczególnie tych z Państwa, którzy lubią kosztować dań, gdzie główne skrzypce grają grzyby, borówki i dziczyzna. Jeśli wśród Państwa są miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej z całym dobrodziejstwem nabytym przed laty, zapraszamy do naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem. W lokalu u podnóża Wawelu zasmakują Państwo nie tylko potrawy charakterystyczne dla staropolskiej kuchni, ale także te europejskie i wolne od glutenu. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych gwarantowana!

Serdecznie zapraszamy!