Przygotowujesz uroczysty posiłek dla bliskich i zastanawiasz się, jakie wino do ryby, jakie do mięsa, a jakie do deseru? Mamy dla Ciebie wskazówki, dzięki którym nie popełnisz kulinarnej gafy. Wybór wina do posiłku powinien być podyktowany m.in. kolorem, składnikami i sposobem przyrządzania potraw. O czym jeszcze należy pamiętać?
Jak dobrać wino do posiłku?
Odpowiednio dobrane wino do posiłku spełnia dwa warunki. Pierwszy: “nie znika” przy potrawie, drugi: “nie przyćmiewa” jej zupełnie. Oznacza to, że żadna z części kolacji czy obiadu nie może dominować. Trunek ma wydobyć, podkreślić i zrównoważyć smak i aromat dania.
Wino do posiłku ułatwia też jego trawienie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tłustych dań, do których warto zaserwować trunek o większej zawartości alkoholu.
Do poszczególnych elementów posiłku (przystawki, dania głównego, deseru) pasują różne rodzaje win. Dlatego, jeśli przygotowujesz obiad lub kolację z kilku potraw, do każdej podaj inny trunek. Pamiętaj przy tym o prawidłowej kolejności: od słabszego do mocniejszego, od młodszego do starszego, od białego do czerwonego. Natomiast jeśli organizujesz kilkudaniowy posiłek, ale planujesz zaserwować jeden rodzaj wina, dopasuj go do dania głównego.
Przed posiłkiem podaj aperitif, który zaostrza apetyt i pobudza kubki smakowe. Nie może być zbyt ciężki, ponieważ zadziała odwrotnie: napełni gości i nie będą mieć ochoty na jedzenie. Zaproponuj im więc np. wino musujące. Następnie do przystawki i dania głównego podaj białe wino wytrawne (najpierw lekkie, a potem bogate), a do deseru – kieliszek słodkiego.
Wino słodkie i półsłodkie serwuje się tylko do deserów. Powinno być co najmniej tak słodkie, jak ostatnie danie, aby w zestawieniu z nim nie sprawiało wrażenia bardzo kwaśnego. Zastanawiasz się, jakie wina do czego? Do deseru owocowego pasuje wino półsłodkie z takimi samymi nutami owocowymi, a do czekoladowego – porto. Do piernika i ciasta korzennego podaj słodkie czerwone wino wzmacniane.
Jakie wino do mięsa?
Jeśli potrawa składa się z kilku składników, dobierz wino do produktu, który w niej dominuje, np. rodzaju mięsa. Jeżeli trunek jest składnikiem sosu lub marynaty, ten sam gatunek powinieneś podać w kieliszkach. Chodzi o to, aby różne wina “nie konkurowały” ze sobą o kubki smakowe Twoich gości.
Zastanawiasz się: jakie wino do mięsa? Podpowiedzią jest kolor:
- do czerwonego mięsa (np. wieprzowiny, wołowiny, baraniny, dziczyzny, kaczki) podaj wino czerwone;
- do białego mięsa (np. kurczaka, indyka, królika) – wino białe.
Aby prawidłowo dobrać wino do mięsa, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego kolor. Ważny jest też gatunek, intensywność przyprawienia i sposób przyrządzenia. I tak np. do pieczonego kurczaka podaj lekkie wino białe, do grillowanego – pełne białe, ale już do kurczaka z rożna – czerwone.
W doborze wina do mięsa znaczenie ma też kraj, z którego pochodzi potrawa. Jeśli więc przygotowujesz danie regionalne, zaopatrz się w lokalne wino.
Jakie wino do ryby?
Odpowiedź na pytanie o odpowiednie wino do ryby brzmi: z reguły białe. Są jednak odstępstwa od tej zasady, np. do tuńczyka można zaserwować czerwone. Pamiętaj, do tłustych ryb trzeba podać bardziej wyraziste wino (np. do łososia cięższe białe pełne), a do delikatnych (takich jak dorsz lub dorada) – lekkie białe lub musujące.
W doborze wina do ryby znaczenie ma też sposób jej przyrządzenia. I tak do pieczonej podaj wino białe pełne, a do grillowanej – różowe. A jakie wino do rybnego tatara? Do surowej ryby skropionej sokiem z cytryny najlepiej będzie pasować białe o wysokiej kwasowości.
Jakie wino do makaronu?
Dobór wina do dań z makaronu sprawia Ci trudność? W tym przypadku znaczenie ma kolor i rodzaj sosu (czerwony lub biały, pomidorowy lub śmietanowy, warzywny lub mięsny). Dlatego, jeśli przygotowujesz to włoskie danie i szukasz odpowiedniego trunku, kieruj się prostą regułą: czerwone wina podajemy do czerwonych sosów (np. makaron bolognese), a białe do białych (np. makaron carbonara). Pamiętaj też o ogólnej zasadzie, która mówi, że do makaronów serwowanych jako ciepłe dania obiadowe pasują wina wytrawne.
Musujące, różowe, wzmacniane. Jakie wina do czego?
Oprócz białego i czerwonego na rynku są też wina musujące, różowe i wzmacniane. Wino musujące jest mocno nasycone dwutlenkiem węgla, wino różowe łączy smak czerwonego oraz rześkość i kwasowość białego, a wino wzmacniane (z dodatkiem likieru) przypomina toffi.
Jakie wino do czego? Wino musujące bardziej pasuje do niewielkiej przystawki niż obfitego głównego dania, więc podaj je np. do faszerowanych grzybów i sufletu. Z kolei wino różowe współgra z większością potraw (lekkie to odpowiedni wybór np. do owoców morza, a pełne do cielęciny i wieprzowiny). Wino wzmacniane może mieć kolor od bursztynowego po mahoniowy. Blade pasuje do smażonych ryb, a to o bardziej intensywnej barwie do dziczyzny.
Gdy już wybierzesz odpowiednie wino do posiłku, schłódź je przed podaniem. Optymalna temperatura dla wina czerwonego to 16-18°C, a białego i różowego – 10-12°C. Pamiętaj: ten trunek serwuje się bez lodu. Zimna woda rozcieńcza wino, a więc obniża intensywność jego aromatu i smaku.
Przedstawione zasady doboru wina do posiłku są ponadczasowe i bezpieczne. Jeśli będziesz ich przestrzegać, nie popełnisz gafy. Lubisz eksperymentować w kuchni? Śmiało! Tylko tak poznasz swoje preferencje. Najważniejsze, aby połączenie potrawy i wina smakowało Tobie i Twoim gościom.