Bezglutenowe desery – co warto spróbować?

Masz ochotę na coś słodkiego, a nie możesz jeść glutenu? Nie musisz odmawiać sobie przyjemności płynącej z jedzenia. Przyjdź do Pod Baranem na bezglutenowy deser: tort malinowy, tort adwokatowy lub lody cassate… Co wybierzesz?

Kuchnia bez glutenu – dla kogo?

Gluten to białko roślinne. Występuje w pszenicy (i jej dawnych odmianach, np. orkiszu), jęczmieniu i życie. Jest składnikiem przetworów tych zbóż (np. płatków, kasz, makaronów i pieczywa). Gluten to też drugi (po mleku) najbardziej popularny alergen.

Wskazaniem do wprowadzenia w życie zasad diety bezglutenowej jest celiakia, nietolerancja i alergia na gluten. W przypadku celiakii do wytycznych dietetyka trzeba stosować się już przez całe życie. Natomiast osoby z nietolerancją i alergią pokarmową muszą ich przestrzegać tylko okresowo. Czego nie mogą jeść?

Dieta bezglutenowa wymusza wyeliminowanie z jadłospisu produktów z glutenem, np. pszennej mąki i makaronu, żytniego chleba. Wiedziałeś, że nie można jeść też produktów owsianych? Są bezglutenowe tylko w teorii. Warto wiedzieć, że w trakcie zbioru, transportu, przechowywania i przetwarzania zwykły owies zostaje mocno zanieczyszczony glutenem.

Ponadto na diecie bez glutenu trzeba unikać artykułów spożywczych, w których ten składnik może być ukryty. Są to m.in.: wędliny, kukurydziane płatki śniadaniowe, owocowe jogurty. To ważne, ponieważ osobom z celiakią szkodzą nawet niewielkie ilości tego białka roślinnego.

Podstawą kuchni bez glutenu powinny być:

  • naturalnie bezglutenowe zboża, np. kukurydza, proso, gryka;
  • wysokiej jakości owoce i warzywa;
  • biały i brązowy ryż;
  • rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola, ciecierzyca);
  • orzechy;
  • mięso (w tym ryby);

W sklepach, osoby na diecie bezglutenowej powinny wybierać gotowe produkty z międzynarodowym symbolem przekreślonego kłosa. Ten znak potwierdza, że dany artykuł spożywczy (np. pieczywo) spełnia normy WHO (zawiera poniżej 20 mg glutenu na 1 kg).

Dietetycy zalecają, aby wyeliminowany składnik zastąpić co najmniej trzema dozwolonymi produktami. Inaczej jadłospis szybko zubożeje i pojawią się skutki niedoborów substancji odżywczych. Dlatego po wykluczeniu glutenu trzeba jeść wartościowe ziarna: quinoa, amarantus i grykę. Tak można zapobiec deficytom błonnika i kwasu foliowego.

Pod Baranem – restauracja z daniami bez glutenu

Restauracja Pod Baranem wychodzi naprzeciw potrzebom (np. względy zdrowotne), gustom kulinarnym i poglądom klientów. Dlatego w naszej karcie znajdziesz i dania mięsne (z wołowiny, cielęciny, jagnięciny, dziczyzny, wieprzowiny i drobiu), i wegetariańskie, i bezglutenowe. Z myślą o gościach, którzy nie mogą jeść glutenu, przygotowaliśmy bezglutenowe przystawki, dania główne i desery.

Na przystawkę bez glutenu proponujemy esencjonalny rosół z kołdunami. To inna wersja tradycyjnego wywaru z makaronem, typowa dla kuchni litewskiej i białoruskiej. Jeśli nie zupa, to może befsztyk tatarski lub śledź po krakowsku na początek?

W naszej restauracji bez glutenu miłośnicy mięsa mogą zjeść delikatny filet z kurczęcia sauté w sosie ziołowym, pierś z kaczki w sosie jabłkowo-cynamonowym lub polędwiczki z dzika w sosie leśnym. Bez względu na wybrany gatunek zapewniamy, że porcja mięsa rozpływa się w ustach! Jeśli jesteś wegetarianinem, z bezglutenowego menu proponujemy Ci kultowe pierogi ruskie lub gołąbki w sosie borowikowym. A co na deser? Szef kuchni Pod Baranem podpowiada, aby zamówić kawałek tortu.

Bezglutenowe desery w Pod Baranem

W ramach słodkiego zakończenia obiadu lub kolacji polecamy bezglutenowe desery:

  • tort malinowy “Maliniak”
  • tort adwokatowy “Krystyna”
  • lody cassate

W Pod Baranem wszystkie bezglutenowe desery przygotowujemy samodzielnie od podstaw. Nie używamy półproduktów.

W torcie “Maliniak” wyczujesz maliny i krem na bazie serka mascarpone. A jeśli lubisz smak holenderskiego likieru, wybierz tort adwokatowy “Krystyna”. Potrzebny do niego ajerkoniak kręcimy z ekologicznych jaj od kur z wolnego wybiegu. Kupujemy je od gospodarza z okolic Krakowa. Niestety nie możemy zdradzić przepisu na puszysty i nieopadający bezglutenowy biszkopt. To słodka tajemnica Jana Barana. Spróbuj jednego z naszych tortów, a może zgadniesz, jakiej mąki użył nasz szef kuchni?

Jeśli zdecydujesz się na wybór tradycyjnych lodów cassate, otrzymasz bezglutenowy deser w formie półkuli. Spróbujesz lodów o różnych smakach, z dodatkiem bitej śmietany i bakalii.

Mała czarna i bezglutenowy deser tworzą duet idealny. W naszej restauracji parzymy kawę z ziaren z krakowskiej palarni i pijalni “Pożegnanie z Afryką”. To tam możesz kupić stworzoną przez nas mieszankę o nazwie “Baran”. Składa się z ziaren z Kolumbii, Etiopii i Hondurasu, leżakowanych w beczkach po rumie. W efekcie kawa podawana w Pod Baranem ma niesamowity aromat. Przyjdź, powąchaj i spróbuj!