Dania z drobiu w Restauracji Pod Baranem – poznaj nasze przysmaki

Filet z piersi kurczaka, gęś pieczona, pierś z kaczki. Z owocami, warzywami, dodatkami mącznymi. Takie dania z drobiu zjesz na obiad w Pod Baranem. Zanim zarezerwujesz stolik, sprawdź jeszcze, jakie przekąski z mięsa drobiowego znajdziesz też w menu naszej restauracji.

Jakie są rodzaje mięsa z drobiu?

Drób to ptactwo, które hoduje się, żeby pozyskać białe, chude mięso, jaja i pióra.

Wyróżnia się następujące rodzaje drobiu hodowlanego:

  • kury

  • kurczaki

  • gęsi

  • kaczki

  • indyki

  • perliczki

  • gołębie.

Czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje mięsa drobiowego?

Kurczak jest najtańszy ze wszystkich rodzajów drobiu, a przy tym smaczny. Bardzo kruchy, ma delikatną strukturę. Różowe piersi, skrzydełka, podudzia, tuszki, podroby można łatwo i szybko przygotować do zjedzenia. Jak? Na przykład zamarynować w oliwie z dodatkiem soku z cytryny, a potem upiec w piekarniku.

Z kolei mięso z kury jest twarde i łykowate, przez co rzadziej wykorzystywane do przygotowywania dań z drobiu w restauracjach i domach. Z drugiej strony mięso kurze ma esencjonalny aromat, dlatego na jego bazie warto ugotować bulion. Będzie skoncentrowany i klarowny.

A indyk? To bardzo umięśniony ptak, w związku z czym jego mięso jest chude. Kolorem przypomina kurczaka, ale ma inną strukturę. Jest ona bardziej ścisła, dlatego mięso z indyka lepiej syci. Warto też pamiętać, że mięso indycze ma tendencję do przesuszania się podczas pieczenia, więc potrzebuje wilgoci, np. bulionu.

W porównaniu do indyka i kurczaka kacze mięso jest ciemniejsze i bardziej wyraziste w smaku. Jeśli dobrze się je przygotuje, po upieczeniu będzie kruche i soczyste. Jak to zrobić? Na przykład zamarynować kaczkę w słodko-kwaśnej marynacie z oleju, musztardy, miodu i soku z cytryny.

Z kolei gęsina jest miękka, delikatna i nieco słodkawa. Jednak najsmaczniejsze jest mięso z młodych gęsi. Ma ono też najwięcej wartości odżywczych. Ponadto, ze względu na mniejszą grubość włókien mięśniowych, mięso z małych gęsi jest bardziej delikatne.

Mięso z kaczki i mięso z gęsi mają podobny smak. Są dość tłuste, więc do ich pieczenia nie trzeba już używać tłuszczu. Zarówno kaczka, jak i gęsina dobrze komponują się z cytrusami, np. pomarańczą.

Natomiast przepiórki to małe i niezbyt umięśnione ptaki. Ich mięso ma delikatny smak i zapach, jest chude. W związku z tym najczęściej przepiórki przyprawione np. solą, pieprzem ziołowym, czosnkiem piecze się i podaje w całości. Wtedy jedna sztuka przypada na jedną osobę.

A jakie witaminy i składniki mineralne zawiera mięso drobiowe? Właściwości tego produktu spożywczego poznasz w następnej części tekstu.

Dlaczego warto jeść mięso drobiowe? Właściwości kurczaka, indyka, kaczki i gęsi

W porównaniu do wołowiny i wieprzowiny mięso drobiowe jest mniej kaloryczne. Jego kaloryczność zależy od gatunku i części ptaka, np. pierś ma mniej kalorii niż udko.

Ponadto mięso drobiowe dostarcza mniej tłuszczu niż np. wołowina. Znajduje się on głównie pod skórą kurczaka, gęsi czy kaczki, więc łatwo można go usunąć. Spośród wszystkich rodzajów mięsa drobiowego najwięcej tłuszczu zawiera kaczka (337 kcal w 100 g).

Drób to także cenne źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka, czyli budulca organizmu. W zależności od gatunku i części ptaka zawiera on 18-25% protein.

Co jeszcze mięso drobiowe ma w swoim składzie? Dostarcza witamin, m.in. z grupy B (mięso z kaczki – tiaminy, udziec z indyka – ryboflawiny, a pierś kurczaka – niacyny), A, D i E. Drób to także źródło składników mineralnych, tj. magnez, potas, żelazo hemowe, fosfor i wapń. Ponadto zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

A który rodzaj mięsa drobiowego jest najzdrowszy? Ze względu na sposób hodowli (bez antybiotyków, na wolnym wybiegu, więc bezstresowo, żywienie zielonką i naturalnymi paszami) mięso z gęsi to produkt ekologiczny. Nie zawiera środków chemicznych i sztucznych barwników.

Potrawy z gęsiny zjesz w naszej restauracji. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w Pod Baranem.

Potrawy z gęsiny na świętego Marcina. Co podajemy w Pod Baranem?

Jesienią gęsi są najlepiej umięśnione. To czas, kiedy zaczynają magazynować tkankę tłuszczową. Właśnie dlatego w naszej restauracji przygotowujemy gęsinę na świętego Marcina, święto, które obchodzi się 11 listopada, czyli w Dzień Niepodległości.

W tym miesiącu podajemy pieczoną gęś z knedlami i modrą kapustą z rodzynkami, którą przyrządzamy na czerwonym winie. Sekretem naszej gęsiny jest dobór ziół oraz odpowiednie pieczenie. Ta staropolska potrawa z gęsiny to pomysł na obiad dla 6 osób, więc do Pod Baranem zapraszamy Cię z rodziną lub przyjaciółmi. To danie w wykonaniu Jana Barana jest aromatyczne i rozpływa się w ustach. Tym samym nasz szef kuchni obala mit, który mówi, że gęsina to mięso łykowate.

Oprócz pieczonej gęsi przygotowujemy też potrawy z gęsich podrobów.

Gotujemy aromatyczny gulasz z żołądków, czyli jednej z najszlachetniejszych części gęsi. Duszone żołądki często serwuje się z tłuczonymi ziemniakami, ponieważ to najpopularniejsze wielkopolskie warzywo. Ponadto przygotowujemy terini, czyli pasztet z nieprzetłuszczonych gęsich wątróbek.

W naszej restauracji przygotowujemy też pipki gęsie, czyli nadziewane cielęciną gęsie szyje. Gotujemy je w rosole na bazie gęsiny. W Pod Baranem podajemy także półgęsek, czyli pierś gęsią ze skórą, ale bez kości. Wędzimy ją w zimnym dymie co najmniej 4 dni, a potem peklujemy.

Ponadto nasz szef kuchni gotuje czerninę, czyli zupę na bazie rosołu z dodatkiem gęsiej krwi. Podajemy ją z podrobami i kluseczkami. Dzięki dodatkowi cukru i octu czernina jest słodko-kwaśna. Te przyprawy zapobiegają też krzepnięciu gęsiej krwi.

W Pod Baranem gotujemy wyłącznie z produktów wysokiej jakości, dlatego mięso z gęsi kupujemy w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki PIB w Kołudzie Wielkiej. Gęś Biała Kołudzka je zielone pasze, a trzy tygodnie przed ubojem tylko owies.

W menu naszej restauracji znajdziesz nie tylko gęsinę, ale i dania z innych rodzajów mięsa drobiowego. Sprawdź jakie.

Jakie inne dania z drobiu podajemy w Pod Baranem?

Przez cały rok w Pod Baranem zjesz pierś z kaczki w sosie jabłkowo-cynamonowym. To ciemne mięso jest podobne do dziczyzny, czyli ma głęboki i wytrawny smak. Połączenie mięsa drobiowego ze słodkimi jabłkami to gwarancja wspaniałych doznań dla kubków smakowych.

Naszym gościom proponujemy też filet z kurczęcia sauté w sosie ziołowym, który podkreśla smak tego delikatnego mięsa. Przygotowany przez nas kurczak jest łagodny, miękki i soczysty.

Gęś, kaczka czy kurczak? Niezależnie od tego, na co masz ochotę, w Pod Baranem czeka Cię prawdziwa uczta dla podniebienia.

A może chcesz zrobić danie z drobiu samodzielnie, w domu? Masz wiele możliwości.

Jak przechowywać i przygotować mięso drobiowe do zjedzenia?

Pamiętaj, surowe mięso drobiowe trzeba przechowywać w zamrażarce. Jednak jeśli planujesz zjeść kaczkę, kurczaka lub gęś krótko po zakupie, możesz je trzymać w zamkniętym pojemniku w lodówce.

A jak przygotować mięso z drobiu do jedzenia?

Ugotuj je (najlepiej na parze), uduś, zgrilluj, upiecz w piekarniku w żaroodpornym naczyniu z pokrywką lub w rękawie do pieczenia, usmaż na świeżym oleju rzepakowym. Drób z dodatkiem ryżu, kaszy lub ziemniaków i warzyw to smaczna, zdrowa i sycąca propozycja na obiad.

Poza tym mięso drobiowe możesz uwędzić lub zrobić z niego delikatne wędliny.

Wiesz już, jakie przysmaki z mięsa drobiowego gotujemy i podajemy w naszej restauracji. Teraz czas na degustację. Przyjdź do Pod Baranem i spróbuj potraw z gęsiny, kaczki lub kurczaka.