Propozycje dań bezglutenowych w Restauracji Pod Baranem

Czym właściwie jest gluten? Czy naprawdę jest szkodliwy? Których produktów należy się wystrzegać, będąc na diecie bezglutenowej? Oto najczęstsze z pytań pojawiające się od kilku lat w kontekście zdrowego stylu życia wolnego od glutenu. Ze względu na trwającą od lat modę na kwestionowanie wpływu glutenu na nasz organizm, a tym samym jego unikanie w codziennej diecie, postanowiliśmy odpowiedź na wszystkie z powyższych pytań. Dodatkowo, w poniższym artykule przybliżymy Państwu dania bezglutenowe dostępne w naszym menu. Zapraszamy do lektury.

Gluten – czym właściwie jest?

W wyniku wyrabiania ciasta z użyciem mąki i wody tworzy się glutenin i prolamin, a więc nasz tytułowy bohater – gluten. W skutek tego procesu nabiera właściwości elastyczności i zwięzłości, co jest mile widzianym działaniem w piekarnictwie. Znacznie lepiej sprawdzają się, ze względu na aspekt technologiczny, zboża o dużej zawartości glutenu niż te, które posiadają jego znikomą ilość. Pieczywo z mąk tych zbóż cechuje większa elastyczność i lekkość.

Niegdyś, gluten był obecny jedynie w zbożach i ich przetworach, aktualnie – jest wszechobecny. Można go spotkać między innymi w wędlinach, przyprawach, czy w żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Ze względu na ilość produktów, w których zawarty jest gluten, przyjmujemy go do organizmu zdecydowanie więcej niż kilkanaście lat temu.

Czy gluten naprawdę szkodzi? Kto powinien uważać?

Szczególną ostrożność podczas zakupów oraz spożywania posiłków poza domem powinny zachować te osoby spośród Państwa, którzy posiadają alergie pokarmowe, a także zaburzenia wchłaniania. Jeśli u Państwa wykryto celiakię lub nietolerancję na gluten, koniecznym krokiem jest, w celu powrotu do pełni sił fizycznych, wdrożenie restrykcyjnej diety. Podkreślamy jednak, że zmiany te powinna poprzedzać wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań oraz uzyskanie wyników, które jednoznacznie stwierdzają nietolerancję.

Z kolei, jeżeli nie zaobserwowali Państwo dolegliwości związanych z przyjmowaniem produktów zawierających gluten, nie będzie potrzeby wyeliminowania go ze swojej diety.

Gdzie znajduje się gluten? Produkty pod lupą

Wiedzą Państwo już czym jest gluten oraz jaki wpływ ma na organizm. Z myślą o tych z Państwa, którzy chcieliby go wyłączyć ze swojej diety, prezentujemy produkty, które należy wyeliminować ze swojego jadłospisu. Dodatkowo, wskazujemy te, które mogą gościć na talerzach bez najmniejszych obaw.

W diecie bezglutenowej powinno unikać się pszenicy, żyta, jęczmienia i wszystkich ich przetworów. Dodatkowo, owies, który mimo że w teorii jest wolny od glutenu, w praktyce jednak często nabywa go w wyniku zbioru, transportu i przetwarzania. Inaczej jest jednak w przypadku owsa, które posiada certyfikat – jest on gwarancją, że gluten w nim nie występuje. Te produkty nie będą służyć tym z Państwa, którzy posiadają nietolerancję na gluten. Co w takim razie włączyć do swojego codziennego jadłospisu?

Dieta bezglutenowa powinna z kolei być bogata w ryż, kukurydzę, ziemniaki, bataty, grykę, proso, amarantus, sago, sorgo, tapiokę, maniok, soję, soczewicę, ciecierzycę, fasolę, orzechy, pestki, mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce.

Dania bez glutenu w Restauracji Pod Baranem

Czy wiedzą Państwo, że w menu naszej restauracji w Krakowie, Restauracji Pod Baranem, dostępne są także potrawy bezglutenowe? Specjalnie dla tych z Państwa, którzy są na diecie bezglutenowej opracowaliśmy kilkanaście wariantów spośród których z pewnością znajdą Państwo coś dla siebie.

Dla miłośników mięsa przygotowaliśmy między innymi rozpływającego się w ustach befsztyka tatarskiego, combra z sarny w sosie leśnym, delikatnego fileta z kurczęcia saute w sosie ziołowym, pierś z kaczki w sosie jabłkowo-cynamonowym oraz wyśmienite żeberka w liściu kapusty z sosem borowikowym.

Z kolei dla zwolenników wegetariańskich dań bezglutenowych pozycjami wartymi uwagi będą naleśniki ze szpinakiem w sosie z sera pleśniowego, gołąbki w sosie borowikowym, sałatka z suszonymi pomidorami i mozarellą czy – kultowe pierogi ruskie.

Podczas uroczystej kolacji złożonej z dań bezglutenowych nie może zabraknąć także przystawki – tutaj opcją godną rozważenia jest zupa rybna, którą nasi Goście oceniają jako „najlepszą zupę rybną w najlepszej restauracji w Krakowie”. Każda opinia tego typu cieszy i motywuje do dalszego działania, aby móc zachwycać smakiem coraz większe grono. Dla tych z Państwa, którzy uwielbiają tradycyjny rosół także mamy dobrą wiadomość – on również znajduje się w naszej karcie. W przypadku, jeżeli chcieliby jednak Państwo skosztować nieco innej wersji tradycyjnego rosołu, charakterystycznego zarówno dla kuchni polskiej, jak i litewskiej oraz białoruskiej – zachęcamy do zasmakowania rosołu z kołdunami.

Tak, jak w przypadku przystawki, spotkanie w jednej z Krakowskich restauracji bezglutenowych – Restauracji Pod Baranem – nie może obyć się również bez deseru. Nasi Goście najczęściej decydują się na creme brulee oraz pierogi z borówkami. Wyśmienitą propozycją na zakończenie kolacji może być także tort malinowy „Maliniak” czy też tort ajerkoniakowy „Krystyna” – waniliowy, do którego kręcimy ajerkoniaki z jajek ekologicznych od kur z wolnego wybiegu. Wszystko czego nasi Goście mogą spróbować w naszej restauracji, jest wykonywane przez nas na miejscu od podstaw, bez użycia półproduktów.

Restauracja Pod Baranem to gwarancja dobrego jedzenia, czego dowodem są liczne, pozytywne opinie widoczne w naszych mediach społecznościowych. Spośród innych restauracji w Krakowie wyróżnia ją wysoka jakość produktów, ich świeżość, różnorodność w karcie oraz tradycja, która jest widoczna w każdym elemencie restauracji od przekroczenia progu lokalu. W menu bezglutenowym naszej restauracji znajdziecie Państwo propozycje dań kuchni polskiej, których sposób wykonywania jest kultywowany od wielu pokoleń.

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszej Restauracji Pod Baranem zarówno na dania bezglutenowe, wegetariańskie, jak i te które podbiją kubki smakowe zwolenników wysokiej jakości mięsa. Do zobaczenia!