Nowalijki, owoce i warzywa sezonowe są zdrowe, a przygotowane z nich potrawy smaczne, aromatyczne i kolorowe. Jeśli zastanawiasz się, co jeść w maju, jesteś w dobrym miejscu. Z tego tekstu dowiesz się, które warzywa i owoce są teraz łatwo dostępne i dlaczego warto włączyć je do jadłospisu.
Nowalijki to młode i świeże warzywa i owoce, uprawiane w gruncie lub w szklarni, które pierwszy raz w nowym sezonie są sprzedawane wiosną. Natomiast sezonowe warzywa i owoce to te, które naturalnie rosną o danej porze roku, na danym terenie i w danym klimacie.
Zatem: co jeść w maju, a więc wiosną, w Polsce, która leży w klimacie umiarkowanym?
Owoce sezonowe w maju
Zastanawiasz się, które owoce to aktualne owoce sezonowe? W maju w sklepach i na targach znajdziesz m.in.:
-
jabłka (odmiany: boiken i idared)
-
rabarbar
-
agrest
-
i truskawki.
Dlaczego warto je jeść? Jakie dania z nich przygotować? Wyjaśniamy i podpowiadamy.
Soczyste i jędrne jabłka idared są słodko-kwaśne, a odmiana boiken ma orzeźwiający kwaskowaty smak. To uniwersalne owoce, ponieważ można ich użyć zarówno do przygotowania dań słodkich, jak i słonych oraz wytrawnych. Dla przykładu: jabłka to składnik szarlotki na kruchym cieście, można je też łączyć z kaszanką pieczoną na grillu.
A dlaczego warto jeść jabłka? Te owoce sezonowe dostarczają dużo błonnika, pektyn i przeciwutleniaczy. Są też bogate w witaminy i składniki mineralne, tj. witamina C, wapń i żelazo.
Kolejny owoc sezonowy w maju to zielono-różowy rabarbar. Na jego bazie możesz ugotować kwaskowaty kompot. Jeśli wybierzesz bardziej czerwony owoc (bardziej dojrzały), napój będzie bardziej słodki. Rabarbar to też świetny dodatek do drożdżówek lub ciast, np. tarty owocowej na kruchym spodzie. Możesz także zrobić z niego dżemy i konfitury.
A jakie właściwości ma rabarbar? Jego łodygi dostarczają witaminy C, A i E. Ponadto, jeśli będziesz jeść ten owoc sezonowy, uzupełnisz niedobór fosforu, magnezu i potasu.
W maju w sklepie i na targu bez problemu kupisz też świeży zielony, słodko-kwaśny agrest. Ten orzeźwiający owoc (tak jak rabarbar) dostarcza witamin A, C i E, a także witamin z grupy B, potasu i magnezu.
Agrest może być składnikiem kompotu, ciast, dżemów i innych przetworów. Używa się go też jako dodatek do pieczonych mięs (wcześniej warto go zamarynować w occie z dodatkiem kardamonu).
Owocami sezonowymi dostępnymi w maju są też czerwone, słodko-kwaśne truskawki. To źródło witaminy C, potasu i błonnika, czyli składników odżywczych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu.
Co można zrobić z truskawek? Warto je wykorzystać do wypieków, np. ciasta jogurtowego. Z truskawek możesz też przygotować dżemy, konfitury i kompoty. Te owoce sezonowe dobrze komponują się z wytrawnymi produktami, tj. feta, np. w sałatkach.
Inne owoce sezonowe w maju to gruszki. A które warzywa są teraz łatwo dostępne? Odpowiedź znajdziesz w kolejnej części tekstu.
Warzywa sezonowe w maju
Wiesz już, które owoce warto teraz kupić i jeść. A które warzywa to aktualne warzywa sezonowe? Maj obfituje m.in. w:
-
szparagi
-
szczaw (i inne warzywa liściaste)
-
botwinę
-
młode ogórki
-
młodą kapustę
-
i rzodkiewkę.
Szparagi są nieco słone i gorzkie. Niektórzy twierdzą, że smakiem przypominają brokuły. Na targach i w sklepach kupisz odmianę białą i zieloną. Szparagi to źródło witamin (C, z grupy B, A) i składników mineralnych (żelaza, fosforu i magnezu).
Co zrobić ze szparagów? Te warzywa sezonowe możesz wykorzystać do przygotowania np. zupy szparagowej. Nadają się też do gotowania, blanszowania, grillowania i zapiekania. Szparagi świetnie smakują z sosem holenderskim lub winegret.
W Pod Baranem zjesz szparagi z marynowaną w ziołach, gotowaną w sous-vide i grillowaną biodrówką cielęcą. Połączenie tych warzyw sezonowych z mięsem to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Przyjdź do naszej restauracji i przekonaj się sam.
Kolejnym warzywem sezonowym w maju jest botwina, czyli młode zielone liście i łodygi oraz bordowe korzenie buraków ćwikłowych. Nie jest tak słodka jak korzeń zbierany jesienią. Ma smak zieleniny i młodych warzyw. Botwinę można jeść na surowo, np. dodawać jej liście do sałatek i koktajli. Sprawdzi się też jako składnik zup na ciepło i na zimno, czyli aromatycznej botwinki i orzeźwiającego chłodnika.
A dlaczego warto ją jeść? Botwina jest bogata w błonnik, który syci, i witaminy (A, D, z grupy B i C). To też źródło magnezu, wapnia i żelaza.
W maju warto też jeść lekko ostrą czerwono-białą rzodkiewkę. To chrupiący dodatek do kanapek, twarożku ze szczypiorkiem i sałatek. Można ją kisić, a nawet przyrządzać na ciepło, np. smażyć. Rzodkiewka w takiej postaci to smaczny dodatek do grillowanego mięsa. Koniecznie wypróbuj to połączenie!
A dlaczego warto jeść rzodkiewkę? To warzywo pomaga oczyścić organizm z toksyn. Dostarcza witaminy C, K i B6. Zawiera też siarkę, wapń i magnez.
Warzywem sezonowym są także ogórki – szklarniowe i gruntowe. Mają delikatny, orzeźwiający smak. Na surowo świetnie urozmaicają kanapki i sałatki. Ponadto ogórki to najpopularniejsze warzywo do kiszenia (obok kapusty). Można je też marynować w occie.
Jakie mają właściwości? Zielone ogórki dostarczają witaminy C, a także potasu, fosforu i wapnia. Są niskokaloryczne – porcja 100 g zawiera tylko 14 kcal.
Lubisz młode ogórki? W Pod Baranem jako sezonowe dodatki do dań głównych, np. kotleta schabowego panierowanego lub filetu z kurczęcia sauté w sosie ziołowym, proponujemy naszym gościom mizerię z koperkiem. Polecamy też młodą kapustę zasmażaną.
Delikatna młoda kapusta to bomba witaminowa. Dostarcza witamin z grupy B, a także witaminy A, E, K i C (w 100 gramach tego warzywa sezonowego jest aż 36 miligramów witaminy C).
Młoda kapusta nie wymaga długiego gotowania (szybko mięknie i aromatyzuje się przyprawami). Zrobisz z niej klasyczne dania, tj. bigos, kapuśniak czy gołąbki, ale też dodatek do obiadu, czyli sałatkę lub surówkę. Jako samodzielna klasyczna potrawa z boczkiem, cebulką i zasmażką świetnie smakuje z młodymi ziemniakami lub świeżym pieczywem.
Kolejnym warzywem sezonowym jest szczaw i inne zielone warzywa liściaste, tj. szpinak, sałata i rukola. Są bogate w chlorofil, który reguluje detoksykację organizmu. Szczaw dostarcza też witaminy A, C i B. Ponadto jest źródłem żelaza, magnezu i potasu.
A co można przygotować z tego warzywa sezonowego? Szczaw jest orzeźwiający i ostro-kwaśny, ma cytrynowy posmak. Może być też łagodny z wyczuwalną gorzką nutą. Warto go dodawać do zup, owocowo-warzywnych koktajli i sałatek. Liście szczawiu można też kisić i konserwować.
Inne sezonowe warzywa w maju to: groszek, pomidory, cebula dymka, młoda marchew.
Dlaczego warto jeść owoce i warzywa sezonowe?
Znasz już dostępne owoce i sezonowe warzywa w maju. Wiesz, że dostarczają witamin i minerałów. Dlaczego jeszcze warto je jeść? Powody są co najmniej cztery.
Po pierwsze, warzywa i owoce sezonowe w maju są świeże i aromatyczne. Dlaczego? Dostarczają ich lokalni producenci, więc transport nie trwa długo (nie trafiają do Polski z innych krajów). Nie muszą więc być sztucznie konserwowane, co ma przedłużyć ich trwałość.
Po drugie, sezonowe produkty są łatwo dostępne. W maju kupisz je w lokalnych sklepach, supermarketach, na ryneczkach, bazarach i targach w dużych ilościach. W związku z tym są też tanie.
Po trzecie, warzywa i owoce sezonowe w maju są zdrowe, ponieważ dostarczają cennych witamin i składników mineralnych. Przygotujesz z nich pełnowartościowe i smaczne posiłki, które zachęcają do jedzenia nie tylko aromatem, ale też żywymi kolorami. W końcu je się też oczami, prawda?
I po czwarte, owoce i warzywa sezonowe mają większą gęstość energetyczną. To znaczy, że nawet jeśli zjesz ich mniej, dostarczysz organizmowi odpowiednią porcję witamin i składników mineralnych.
Teraz już wiesz, co kupić w maju. Warzywa sezonowe i owoce są teraz łatwo dostępne i tanie, smaczne i aromatyczne. Dlatego: jedz je na zdrowie! A po pyszne dania z wykorzystaniem nowalijek i produktów sezonowych zajrzyj do Restauracji Pod Baranem. Zapraszamy!