Tradycje kulinarne z sarniną w roli głównej

Zastanawiasz się, co można zrobić z sarniny? Jedną z tradycyjnych potraw, które przygotowuje się z tego mięsa, jest pieczeń z sarny po staropolsku. A jakie przyprawy do sarniny dodawać, żeby była soczysta i rozpływała się w ustach? O niezbędnych składnikach marynaty przeczytasz w naszym tekście.

Sarnina w polskiej tradycji kulinarnej

Dziczyzna, w tym sarnina, jest dostępna w polskich lasach od wieków.

Na przykład w średniowieczu odgrywała ważną rolę jako składnik diety i element polskiej kultury. W tej epoce polowanie na dziczyznę było też formą rozrywki, sposobem, by zaprezentować status społeczny rodzimych królów, okazją do spotkań towarzyskich przy suto zastawionym stole.

To właśnie w średniowieczu powstały popularne przepisy na dania z sarniną, a prawidłowa umiejętność przygotowywania tego mięsa do spożycia była uznawana za sztukę.

Z biegiem lat rola dziczyzny w diecie Polaków zmalała. Stało się tak m.in. dlatego, że rozwinęło się rolnictwo i hodowla. Mimo to polowania na dzikie zwierzęta nadal były popularne. W baroku techniki łowieckie zostały nawet udoskonalone, a w XIX w. – wraz z rozwojem broni palnej – stały się ogólnodostępne.

Jak pachnie i smakuje mięso z sarny? Charakterystyka sarniny

Sarnina pochodzi z sarny europejskiej. Nie zawiera ani antybiotyków, ani hormonów. Była i wciąż jest ceniona za walory smakowe i odżywcze.

Mięso z sarny należy do najbardziej soczystych spośród dziczyzny. W smaku sarnina jest delikatna, lekko słodkawa. W trakcie jedzenia tego mięsa można wyczuć także leśne nuty.

Z kolei aromat sarniny zależy od pory roku, w której zwierzę zostało złowione. Na przykład, jeśli sarna została upolowana wiosną, w jej mięsie można wyczuć nuty korzenne, a jeżeli jesienią – nuty orzechowe.

Jakie właściwości odżywcze ma sarnina?

To mięso dostarcza białka, witamin (z grupy B, zwłaszcza: B12, B6, B3) i składników mineralnych (żelaza, cynku, fosforu i selenu). Zawiera też korzystne tłuszcze omega-3. Ponadto – w porównaniu do mięsa hodowlanego – sarnina zawiera dużo aminokwasów egzogennych, których trzeba dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem.

Sarnina jest lekkostrawna i chudsza od wołowiny, wieprzowiny czy drobiu, ale to nie oznacza, że dania z sarniny są suche. Wręcz przeciwnie: są wilgotne i delikatne, miękkie i soczyste.

Nie tylko sól. Jakie przyprawy do sarniny?

Dziczyzna, w tym sarnina, może być pieczona, grillowana, gotowana, duszona i krótko smażona. Polecane przyprawy i zioła do mięsa z sarny to:

  • sól

  • pieprz

  • Liść laurowy

  • Ziele angielskie

  • tymianek.

Nie zaleca się przyprawiać sarniny pikantnymi przyprawami i ziołami, ponieważ mogłyby zdominować leśne nuty, które zawiera.

A jakie są popularne dania z sarniny? Czytaj dalej, a dowiesz się, co można przygotować z tego mięsa.

Co można zrobić z sarniny? Przykłady dań z mięsa z sarny

Dziczyzna to nieodłączna część polskiego dziedzictwa kulinarnego, a mięso z sarny od wieków stanowi ważny składnik potraw rodzimej kuchni. Przepisy na dania z sarniną w roli głównej są przekazywane z pokolenia na pokolenie, więc polskie kulinarne tradycje są zachowane.

Zastanawiasz się, co można zrobić z sarniny? Oto kilka przykładów tradycyjnych dań z mięsem z sarny w roli głównej:

  • pasztet z sarny

  • pieczeń z sarniny

  • gulasz z sarniny

  • stek z sarniny

  • Sarna duszona w winie.

Jako dodatki do sarniny sprawdzą się: ziemniaki, kluski śląskie, kopytka, kasza i pieczywo na zakwasie.

Sztukę mięsa z sarny można podać z musem lub sosem. Jeśli mus, to na przykład z owoców leśnych: jeżyn, malin, jagód. Jego aromat podkreślą też jabłka, żurawina i śliwki. A jeśli dodatkiem do sarniny ma być sos, to najlepiej grzybowy (z leśnych grzybów) lub na bazie czerwonego wina.

Z sarniny można przygotować nie tylko tradycyjne dania, ale i nowoczesne potrawy.

Przykładem nowoczesnego dania z sarniny jest carpaccio. Na cienko pokrojone plastry surowego mięsa kładzie się pieprzno-orzechową rukolę i słono-kwaśne kapary. Całość skrapia się dobrej jakości oliwą i sokiem z cytryny. Tak przygotowane carpaccio z sarniny to lekka przystawka, która pokazuje nowoczesne podejście współczesnych kucharzy do tradycyjnego produktu.

A które tradycyjne dania z sarniny można zjeść w naszej restauracji? Co robimy, żeby mięso było soczyste i rozpływało się w ustach? Nasz sekret zdradzamy w kolejnym fragmencie tekstu.

Sarnina w menu Pod Baranem. Co proponujemy gościom naszej restauracji?

Jakie potrawy z sarniny znajdują się w menu Pod Baranem? Naszym gościom oferujemy m.in.:

  • pieczeń z sarny po staropolsku

  • sarninę po burgundzku

  • comber z sarny.

Do przyprawienia tych dań wykorzystujemy świeże zioła, które podkreślają smak sarniny, a nie tłumią go.

W Pod Baranem na przystawkę można zamówić pasztet z sarny. podajemy z sosem cumberland, który przygotowujemy z owoców (porzeczki, wiśni, pomarańczy, żurawiny) z dodatkiem chrzanu i czerwonego wina. Ten słodko-ostry sos świetnie komponuje się z sarniną, którą pozyskujemy z kół łowieckich.

Z kolei na uroczysty obiad polecamy zamówić soczystą i aromatyczną pieczeń z sarny po staropolsku. Tajemnicą tego dania jest odpowiednie marynowanie mięsa, a następnie powolne pieczenie w piekarniku do miękkości. Marynujemy sarninę długo, bo przez 4 dni, w czerwonym winie, dzięki czemu kruszeje i staje się delikatniejsza. To zasługa naturalnych siarczanów, które zawiera ten alkohol.

Inne proponowane przez nas danie obiadowe to sarnina po burgundzku, czyli gulasz i łopatki na czerwonym wytrawnym winie z warzywami (m.in. marchewką i cebulą). Dodajemy do niego także grzyby. Dzięki długiemu i powolnemu duszeniu na małym ogniu mięso staje się miękkie i “przechodzi smakiem” sosu.

Oprócz gulaszu polecamy też soczysty comber z sarny w borowikach. To propozycja dla gości, którzy uwielbiają te leśne grzyby o orzechowym posmaku. Lekko słodkawa sarnina w połączeniu z bogatym, ziemistym aromatem borowików tworzy harmonijną całość. Ponadto miękka struktura combra (jest delikatniejszy od np. polędwicy wołowej) kontrastuje z mięsistą konsystencją prawdziwków, co daje ciekawe doświadczenie kulinarne.

Podsumowując, korzenie polskich tradycji kulinarnych z sarniną w roli głównej sięgają m.in. średniowiecza. Wtedy to dziczyzna była ważnym elementem nie tylko rodzimej kuchni, ale i kultury. Jako że w Pod Baranem specjalizujemy się w kuchni polskiej, podtrzymujemy zwyczaje i podajemy gościom m.in. dania z sarniną.

Zapraszamy Cię do naszej restauracji, gdzie odkryjesz wyjątkowy smak tego mięsa. Doświadczysz prawdziwej uczty dla podniebienia, ponieważ gotujemy z pasją i kochamy polską kuchnię. Już dziś zarezerwuj stolik w Pod Baranem i przeżyj niezapomniane doznania kulinarne.