Restauracja przyciągająca wnętrzem – czy wygląd lokalu ma wpływ na sukces?

Zastanawiasz się, jak stworzyć przytulną restaurację, która przyciągnie gości? Nie ma na to gotowego przepisu, ale są kwestie dotyczące wystroju lokalu, które zwiększają szanse na sukces. Dwie z nich to: wyposażenie i muzyka. Jeśli zadbasz o wszystkie aspekty, goście będą ustawiać się do Twojej restauracji w kolejce.

Elementy wystroju restauracji

Wnętrza restauracji mogą zachęcać lub zniechęcać do wyboru Twojego lokalu. Dlatego zadbaj o jego wystrój, na który składa się m.in.:

  • wyposażenie i dekoracje

  • kolorystyka, np. ścian

  • oświetlenie

  • muzyka.

Wyposażenie restauracji powinno pasować do jej stylu, np. rustykalnego, klasycznego czy loftowego. Stoły, krzesła i inne meble muszą być też wygodne. O co jeszcze warto zadbać?

Przy wejściu do lokalu postaw wieszak lub szafę na odzież wierzchnią, żeby goście nie wieszali kurtek i płaszczy na oparciach krzeseł. Jeśli będą musieli tak robić, podczas posiłku nie będzie im wygodnie. Ponadto, zgodnie z zasadami savoir-vivre, takie zachowanie jest nietaktowne.

Kolejna kwestia to kolory. Czy wiesz, że kolorystyka ścian decyduje o atmosferze lokalu? Jej wybór zależy więc od tego, jakie wrażenie chcesz zrobić na gościach. Poza tym barwy wpływają na to, czy wnętrza restauracji wydają się duże, czy też małe. I tak: jasne kolory ścian optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne ją zmniejszają.

Warto pamiętać też, że przestrzeń restauracji powinna być dobrze zaplanowana i zorganizowana. Przykład? Jeśli ustawisz za dużo stołów na sali, goście i obsługa będą mieć problemy z poruszaniem się. Dodatkowo mała odległość pomiędzy meblami pogorszy komfort Twoich gości, ponieważ nie zapewni im prywatności podczas kameralnych i oficjalnych spotkań.

Pamiętaj, goście nie wrócą do lokalu, w którym coś im przeszkadza lub ich denerwuje.

Żeby Twoich gości nie irytowała muzyka, nie może ich rozpraszać. Jaka więc powinna być? Ma nastrajać do rozmów, pasować do stylu lokalu i preferencji grupy docelowej. Dlatego dowiedz się, jakiego gatunku muzycznego słuchają potencjalni goście i zaoferuj im go.

Ostatnia kwestia związana z wystrojem, która wpływa na sukces lokalu, to oświetlenie. Jeżeli chcesz prowadzić przytulną restaurację, zadbaj o odpowiednią liczbę i rozmieszczenie źródeł światła, np. nad stolikami, na ścianach. Pamiętaj też o podświetleniu baru i toalet.

Ważna jest nie tylko liczba, ale i barwa źródeł światła. Zimne białe optycznie powiększa przestrzeń, a ciepłe białe sprawia, że sala wydaje się “domowa”. Naturalne białe żarówki najczęściej wykorzystują właściciele restauracji typu fast food, ponieważ dodają tym miejscom dynamiki.

Odnośnie do wnętrza restauracji musimy jeszcze wspomnieć, że powinno być spójne z menu. Dlatego, jeśli oferujesz dania kuchni regionalnej, udekoruj salę przedmiotami, które nawiązują do cech danego miejsca w Polsce. W tym celu możesz wykorzystać dopasowane do tematyki: obrazy lub plakaty, kwiaty, tekstylia. A jeżeli w Twojej restauracji kucharze gotują dania z różnych części świata, wystrój powinien być neutralny.

Co wpływa na sukces oprócz wnętrza restauracji?

Oprócz wystroju restauracji na sukces lokalu wpływa m.in.:

  • lokalizacja

  • menu

  • obsługa

  • nazwa i logo.

Po pierwsze, popularność Twojej restauracji zależy od tego, czy znajduje się w centrum, czy na obrzeżach miasta. Znaczenie ma też sąsiedztwo i jego specyfika. Jeżeli koncepcja lokalu pasuje do otoczenia (atrakcje turystyczne, budynki mieszkalne, biurowce), jego szanse na sukces rosną. A jeśli Twoja restauracja znajduje się obok innych lokali gastronomicznych, zadbaj o to, aby była dobrze widoczna i łatwo rozpoznawalna. Jej witryna może wyróżniać się wśród konkurentów kolorystyką.

Po drugie, żeby zwiększyć szanse na sukces, menu powinno być spójne z wystrojem restauracji. Czytelne i estetyczne. Najlepiej, gdy karta dań jest krótka, ale urozmaicona i zawiera potrawy z regionalnych lub sezonowych produktów. Chodzi o to, aby kucharz przyrządzał posiłki na bieżąco ze świeżych towarów, a każdy gość znalazł danie, które trafia w jego gust kulinarny.

Po trzecie, na sukces restauracji wpływa także obsługa (pracownicy kuchni i sali) i jej jakość. Dlatego wybór odpowiedniego szefa kuchni to podstawa. Odpowiedniego, czyli z doświadczeniem, pasją do gotowania i umiejętnościami interpersonalnymi. Dobry kucharz jest też zaangażowany i utożsamia się z restauracją, w której pracuje.

Natomiast dobry kelner to taki, który jest kulturalny i otwarty. Zna języki obce. Ponadto jest zainteresowany gościem i pomocny, np. umie dobrać alkohol i dodatki do dania, gdy gość o to poprosi. Dlatego też powinien świetnie znać menu restauracji.

Po czwarte, nazwa i logo to znaki rozpoznawcze lokalu, więc muszą być czytelne i łatwe do zapamiętania. Dobrze, jeśli są oryginalne, ponieważ wyróżniają go wśród konkurencji. Nazwa restauracji powinna pasować do jej profilu (np. kuchnia regionalna) i grupy docelowej. Jeśli logo będzie spójne z nazwą, pomoże zbudować markę i utrwali ją w pamięci gości.

Oprócz lokalizacji, menu, obsługi i nazwy sukces restauracji zależy od kompetencji i cech charakteru właściciela. Ważne jest więc Twoje doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klienta, a także umiejętność prowadzenia lokalu (np. zarządzania zespołem). Liczy się też Twoje zaangażowanie i serce, które wkładasz w przedsięwzięcie. Ponadto szanse Twojego lokalu na sukces wzrosną, jeśli dążysz do celu cierpliwie i z determinacją. Inne pożądane cechy właściciela restauracji to: dyscyplina, odporność na stres i pozytywne nastawienie.

Pod Baranem, czyli najlepsza restauracja z kuchnią polską w Krakowie

Chcesz zjeść w klimatycznej restauracji? W Krakowie przyjdź do Pod Baranem. Dlaczego warto? Po pierwsze, serwujemy dania kuchni polskiej ze świeżych, regionalnych produktów, które kupujemy od skrupulatnie wybranych dostawców. Każdą potrawę przygotowujemy bezpośrednio po zamówieniu. Nie używamy półproduktów.

Po drugie, wystrój restauracji jest przytulny i mieszczański. Drewniane belki na suficie, dywany na podłodze, stiuki i cegła na ścianach to charakterystyczne cechy wnętrz Pod Baranem. Czym jeszcze wyróżnia się nasz lokal?

Jeśli znasz Kraków, we wnętrzach zauważysz odniesienia do naszego miasta. Założycielom restauracji zależało na tym, aby wystrój nawiązywał do lokalizacji w okolicy Wawelu. Właściciele Pod Baranem kochają też stare przedmioty, dlatego w salach dla gości stoją odnowione antyki, np. szafy i serwantki.

Przyjdź do Pod Baranem na obiad lub kolację. Podczas posiłku dowiesz się, których polskich poetów, aktorów i sportowców gościliśmy. Skąd? Na ścianach restauracji, obok dzieł sztuki, wiszą zdjęcia m.in. Wisławy Szymborskiej, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Dudka i wielu innych.

Zapraszamy do Pod Baranem! Nasi goście niejednokrotnie przyznają, że jest to najlepsza restauracja z kuchnią polską w Krakowie, dzięki czemu często do nas wracają. Jesteśmy pewni, że ze względu na smak i wnętrza restauracji wrócisz do nas i Ty!