Jak ubrać się do restauracji?

Strój do restauracji należy dopasować do jej charakteru, pory dnia i okazji. Do eleganckiego lokalu nie wypada przyjść w sportowej lub plażowej stylizacji. Stosowny ubiór do restauracji to też kwestia kultury osobistej i przestrzegania dress code’u. Podpowiadamy, jak się ubrać na kolację we dwoje, aby nie popełnić faux pas.

Jak się ubrać do restauracji? Zasady

W lokalach gastronomicznych w Polsce nie obowiązuje jeden styl ubioru. Są luksusowe restauracje, do których trzeba ubrać się elegancko. Ich właściciele wymagają przestrzegania dress code’u od pracowników i klientów. Na rodzimym rynku są też lokale, do których można włożyć casualowe ubranie.

O stroju do restauracji decyduje m.in.:

  • charakter miejsca (stopień formalności, wystrój wnętrz, gatunek muzyki),

  • pora dnia,

  • osoba lub grono osób, z którymi spożywa się posiłek,

  • okazja.

Odpowiedni strój do restauracji to też kwestia kultury osobistej. Jest wyrazem szacunku dla właściciela, personelu i klientów. Ubiór, podobnie jak posiłek, powinien być “smaczny”. Gdy nadmiernie różni się od stylizacji pozostałych gości, może powodować dyskomfort.

Przed pierwszą wizytą w restauracji warto sprawdzić jej stronę internetową i media społecznościowe. Menu i ceny potraw informują o statusie miejsca. Zwykle im droższe potrawy w karcie dań, tym bardziej elegancki jest lokal. Wskazówkę, jak ubrać się do restauracji, przyniosą też zdjęcia wnętrza. Jego charakter zdradza aranżacja stołów i ogólny wystrój. Strój i zachowanie personelu to także cenne źródła informacji. Jeśli kelnerzy noszą białe koszule i kamizelki, serwują wino zgodnie z rytuałem, to znak, że restauracja jest wykwintna. Dodatkową sugestią dotyczącą ubioru, która pojawia się na stronach restauracji za granicą jest znaczek DC, oznaczający obowiązujący w tym miejscu dress code.

Jak wspomnieliśmy, strój do restauracji należy dopasować do okazji i towarzystwa. Na urodzinową kolację w gronie przyjaciół trzeba ubrać się inaczej niż na imieninowy obiad z rodziną. Jeżeli mężczyzna zaprosi partnerkę na randkę, jej strój powinien być kobiecy i elegancki. Jeśli pracownik otrzyma zaproszenie od szefa na kolację integracyjną lub z kontrahentami, konieczny jest ubiór formalny. W gronie przełożonych i współpracowników warto budować wizerunek profesjonalisty nawet poza miejscem pracy.

Strój do restauracji – czego nie zakładać?

Są dwie sytuacje, kiedy ubiór do restauracji można nazwać nieodpowiednim. Gdy jest zbyt casualowy i zbyt elegancki w stosunku do okazji. O pierwszym przypadku mowa, kiedy goście przychodzą do lokalu w codziennych stylizacjach, np.:

  • w sportowej bluzie i spodniach dresowych lub legginsach – to zestaw na siłownię, wieczór filmowy w domu, grillowanie w ogrodzie. Strój do eleganckiej restauracji nie powinien być zbyt luzacki i nonszalancki;

  • w jeansach z dziurami – ten model spodni lepiej zastąpić klasycznymi jeansami (bez przetarć, z prostymi nogawkami, w ciemnym odcieniu niebieskiego i ze średnim stanem) lub chinosami z bawełny. Ubranie do restauracji powinno być schludne;

  • w t-shircie, czyli bawełnianej koszulce w kształcie litery T – to ubranie w luźnym stylu odpowiednie np. na spacer, nie do eleganckiej restauracji;

  • w krótkich spodenkach – można je założyć jedynie do lokalu przy plaży podczas wakacji.

Jaki strój do restauracji być nie powinien? W eleganckim lokalu nie odsłania się nadmiernie ciała. Kobiety nie mogą eksponować dekoltów i ud. Zgodnie z zasadami savoir vivre w czasie posiłku ramiona i pachy powinny być okryte. W przypadku topu na ramiączkach rozwiązaniem jest marynarka. Trzeba więc zrezygnować z pomysłu włożenia bluzki z bardzo głębokim wycięciem z przodu lub z tyłu, koszuli bez rękawów, zbyt krótkiej sukienki lub spódnicy. Podsumowując: podstawowe cechy ubioru do restauracji to prostota, umiar i elegancja.

Jak ubrać się na kolację do restauracji?

Na kolację w eleganckiej restauracji należy założyć ubranie bardziej formalne niż na obiad. Do lokalu nagrodzonego gwiazdką Michelin odpowiedni będzie strój wieczorowy uszyty ze szlachetnych tkanin. Aksamit, wełna i jedwab to najlepszy wybór. Materiał nie może prześwitywać.

Wieczorem do restauracji kobieta może włożyć koktajlową sukienkę o długości do kolan lub midi. Dobrym pomysłem jest uniwersalna “mała czarna” o kroju dopasowanym do sylwetki. Inna propozycja to damski garnitur lub zestaw: satynowa koszula w połączeniu z cygaretkami i marynarką. Kropką nad “i” są skórzane szpilki z obcasem o wysokości do 8 cm. Warto pamiętać, że do bardzo eleganckiej restauracji nie wypada przyjść bez rajstop (nawet jeśli jest upał).

Stylizacje partnerów powinny współgrać. Zatem: jaki strój do restauracji dla mężczyzny? Garnitur to jedna z możliwości. Marynarka nie musi tworzyć zestawu z eleganckimi spodniami; mogą mieć mniej formalny charakter (jak chinosy). Mężczyzna powinien zestawić je z koszulą, niekoniecznie gładką i białą. Materiał może mieć delikatny wzór. Wieczorem dobrze prezentują się ubrania w ciemnych barwach. Odpowiednie będą czerń, granat, bordo, butelkowa zieleń. Krawat nie jest obowiązkowym elementem stroju (chyba że kolacja odbywa się w restauracji pięciogwiazdkowego hotelu). Męską stylizację dopełnią oksfordy lub inne sznurowane półbuty o klasycznym fasonie.